Zpěvák SteySky připravuje vzpomínkové album s písněmi Petra Muka

Je to už nějaký pátek, co jsme si povídali se zpěvákem Honzou Stejskalem a tak nebylo od věci zjistit, co je nového.

Jak Ti jde proces skládání?

Hudba mi jde nějak sama, ale texty těžce. Nejdříve sesumíruju nějaké akordy, které jdou dohromady a pak mě na to napadají různé melodie, tak se rodí pro mne ta nejlepší. Dost často složím například 3 sloky a nejde mi tam žádný refrén, tak to nechám na druhý den a refrén složím později. Většinou sloky mě napadají rychle, refrény vymýšlím později. Vše si zpívám ve "svahilštině", to je taková řeč muzikantů, když ještě nemají český text a potřebují zpívat melodii.

Co Tě teď oslovuje za hudbu?

Teď zrovna poslední desku Foo Fighters. Je tu super deska, ale člověk si jí musí pustit víckrát za sebou.

S kým by jsi si chtěl zazpívat na podiu, kdyby jsi si mohl vybrat?

Já jsem odkojen Beatles, tak určitě Paul McCantrey nebo Bon Jovi, ale to je samozřejmě nereálný. Z české scéně mám hodně rád Monkey Business to je pecka, nebo Eddie Stoilow, ale ta se rozpadla - škoda.

Co plány?

Mám roztočené dvě desky ve dvou studiích a každá bude úplně jiná, kromě toho bych rád vydal vzpomínkové album na Petra Muka, který měl tento rok 10 výročí úmrtí. Nejdřív to měla být pouze jedna píseň, ale na základě poptávky jednoho českého producenta vyrábíme i další covery tak, jak je cítíme my s Danem Škráškem. Chtěl bych si natočit alespoň jeden singl v USA v tom nej studiu, kde teď točila Lady Gaga, už mám kontakt, tak snad to nebude milion za píseň.

Byl jsi dlouhá léta v kapele Rozkrock, jak se ti tam líbilo?

Líbilo moc, tu kapelu jsme zakládali těsně po vojně. Na vojně jsem vedl kapelu, ve které hráli výborní muzikanti a většina z nich z jihočeského kraje, tak po vojně jsme přirozeně pokračovali, doplnili bubeníka a jelo se dál pod novým názvem.

V kapele Rozkrock jsi zpíval i skládal hudbu?

Ne v kapele jsem hrál basovou kytaru, která mě moc nebavila, ale nebyl po ruce žádnej basák, tak jsem se to nějak naučil a spíše jsem pomáhal s vokálama v kapele, kde byl velmi dobrý sólový zpěvák. V Rozkrocku skládal vše Štáva a já si moc netroufl přijít na zkoušku s mojí hudbou, moc jsem si v tom nevěřil, ale hudební nápady jsem už měl.

Takže na vojně jsi hrál taky?

Ano, díky bohu, jsem se tam mohl věnovat hudbě. Táta nám tenkrát nakoupil hudební nástroje a za to jsem mu dodnes vděčnej. Hráli jsme každý týden pro pořád plný sál lidí, mám na to super vzpomínky.
Dokonce jsme vyhráli československou soutěž, kam jsme přijeli jako outsideři a nakonec jsme jí vyhráli a mě dali nějakou cenu za zpěv. V porotě tenkrát byli i například muzikanti z tehdejšího brněnského Titanicu, tak nás to moc potěšilo.

Proč název Steysky?

Byla to moje přezdívka ve škole, říkali mi tak spolužáci i kamarádi u baráku.

Díky za rozhovor Honzo a přejeme ať se daří.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments