Zpěvák JEN: Hrát sice teď nemůžu, ale fanoušky na sebe čekat nenechávám

Zpěvák a skladatel Jen nezahálí ani za současné koronavirové krize. Skládá nové songy, vymýšlí videoklipy a každý týden pro své fanoušky minimálně jednou dělá streamovaný koncert. Více nám prozradil v rozhovoru.

Jen

S hudbou jste začínal jako člen kapely Bek Ofis. Jak vás tehdy hraní bavilo?

Už od malička jsem chodil na zpěv a hrál na klavír, ale teprve s kapelou jsem to začal brát vážně. Strašně jsme si užívali koncerty a byli jsme rádi za každého fanouška, který poslouchal naši hudbu. Tak to mám ostatně do teď.

Jak dlouho jste společně fungovali a proč došlo k rozpadu?

Sestava se časem začala měnit, až jsem z původní sestavy zůstal sám. Mělo to více důvodů, jednou to byly různé názory na žánrové směřování kapely, jindy životní priority. Je těžké dávat skupině veškerý čas, když musí člověk pracovat, nebo má dokonce rodinu.

Pak jste hned začal hrát sólově pod pseudonymem Jen nebo tomu ještě něco předcházelo?

Protože vlastní rodinu nemám a moje práce je časově flexibilní, rozhodl jsem se svou energii věnovat hudbě jako interpret Jen. Jednoduše nemůžu bez muziky fungovat... Neustále mi v hlavě lítají nápady na melodie, miluju hru na klavír a zbožňuju hrát před lidmi. Hrozně rád vystupuju naživo a nic mě umělecky nenaplňuje více než psaní písniček.

Na svém kontě máte už celkem dost singlů, neuvažujete o vydání debutového alba?

Pokud se mi podaří do podzimu vydat alespoň 6 dalších skladeb, tak budu mít dost materiálu na to, abych na album měl z čeho vybírat. Bude to debut, takže mým cílem je na něm mít jen to nejlepší, co momentálně umím.

Vystupujete pod uměleckým jménem Jen. Souvisí to nějak s vaším jmenovcem, jímž je folkový zpěvák Jan Nedvěd nebo prostě jen nechcete hrát pod svým občanským jménem?

Částečně ano, protože používat celé jméno Jan Nedvěd je mírně zavádějící…Už se mi na pár akcích stalo, že část lidí byla překvapena, když jsem vystoupil já namísto Honzy Nedvěda. Než to pokaždé vysvětlovat, zvolil jsem variantu pseudonymu, aby si to nikdo nepletl.

Jak moc vás zasáhla současná koronavirová krize?

Samozřejmě nemůžu vystupovat veřejně, což je jedna z aktivit, která mi dělá největší radost. Ale nechci fňukat, snažím se na karanténě najít alespoň nějaká pozitiva jako třeba hrát lidem live na Instagramu a Facebooku a zlepšovat jim tak náladu. Zároveň mám dost času na psaní písniček a textů. Musel jsem akorát posunout akustické turné po Moravě a pár dalších koncertů.

Zmiňujete hraní v rámci online stream vystoupení. Jaké to je hrát doma v obýváku bez publika?

Není to tak silné jako když vidíte fanoušky zpívat přímo před sebou na koncertě, to je k nezaplacení. Ale já dělám hudbu kvůli nim a nechci je nechat čekat. Proto se snažím každý týden alespoň jednou sednout ke klavíru a kytaře a zahrát vlastně takový domácí koncert. Má to i svoje pozitiva, protože kdokoliv může napsat svou reakci na chat či se ptát na různé věci, takže je to hodně interaktivní. To na koncertě úplně nejde. Jsme si tak do jisté míry blíž.

Kde vás teď v dohledné době můžeme zase vidět?

Najděte můj Instagramový profil @jenmusic_official a tam hraju téměř pořád. Příští týden dám určitě alespoň 2 živá hraní. Plánované koncerty pak jsou všechny na mém webu jenmusic.cz.

Plánujete letos případně ještě navázat na zrušené akustické tour?Samozřejmě za předpokladu, že to půjde.

Určitě ano, ani tomu nechci říkat zrušené tour, pouze přesunuté. Na Moravě mám dost fanoušků a slíbil jsem jim, že přijedu, a to určitě splním. Strašně se na ně těším. Samozřejmě neopomenu ani Prahu a jiná místa, jen co to bude možné.

Co je vaším největším letošním cílem?

Mám v plánu vydat 4 klipy a celkem 10 písniček. Zároveň bych si rád rozšířil svou základnu posluchačů na Spotify. Tam jsou všechny mé skladby, takže pokud si je chcete poslechnout, najdete mě tam pod jménem Jen. Kdybyste měli dát šanci jedné skladbě, tak zkuste Stoupáš.

Ještě mi prosím na závěr řekněte, jak vnímáte současný stav hudby u nás a ve světě?

To je velmi široká otázka a má mnoho úhlů pohledu. Především je skvělé kolik lidí může dnes tvořit a umělecky se projevit. Je to ukázka svobody a bohatství. Skoro každý dnes může psát písničky, hrát nebo zpívat a díky sociálním sítím šířit to co umí do světa.

V tom je skvělá doba, protože ne nutně potřebujete pomoc velkého vydavatele, ačkoliv se může velmi hodit. Ano, na druhou stranu tu máme obrovskou nabídku hudby, daleko větší konkurenci a někdo by mohl říct, že i nižší kvalitu.

Já jsem zastáncem názoru, že trh (i ten hudební) si nakonec nejlépe vybere sám, a to co je dobré se stejně časem stane úspěšným. A taky je otázkou, jestli na to umělec má dost trpělivosti, energie, času… Jestli tomu chce obětovat skoro všechno.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments