Zemřela zpěvačka Hana Hegerová

Ve svých 89 letech zemřela královna českého šansonu Hana Hegerová. V posledních letech nemocemi sužovaná zpěvačka se po zlomenině krčku asi před měsícem ocitla v nemocnici Na Homolce v Praze. O úmrtí informoval jako první server Blesk.cz.

Hegerová se narodila 20. října 1931 v Bratislavě v rodině ředitele banky. Po uměleckých začátcích na Slovensku se v 60. letech přesunula do Prahy, kde vystupovala v divadlech Rokoko a Semafor. Poté následovalo hostování v pařížské Olympii, kde si pro své mistrovské pojetí šansonu vysloužila přezdívku Piaf z Prahy. V češtině se proslavila zejména písněmi s texty Pavla Kopty a Jiřiny Fikejzové. Kromě toho spolupracovala také s autorským duem Petr Hapka a Michal Horáček, s nimiž natočila v roce 1987 album Potměšilý host, které obsahuje její patrně nejpopovější hit Levandulová. Poslední album Mlýnské kolo v srdci mém natočila před 11 lety v roce 2010 a prodalo se ho přes 1,5 milionu nosičů. O rok později ukončila kariéru.

V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí v lednu 2016 na udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments