Zemřel „táta českých bubeníků“ Miloš Veselý

Po těžké nemoci zemřel ve věku 84 let profesor Miloš Veselý, zakladatel první tuzemské soukromé školy bicích nástrojů, přezdívaný "táta českých bubeníků". V 60. letech působil v angažmá v divadlech Semafor, Rokoko, v Hudebním divadle Karlín, v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu nebo třeba v jazzovém triu Karla Růžičky.

„Nikdy jsem necítil takový divný ticho jako dnes. Teď už můžu napsat pár vět. Miloš Veselý byl nejen učitel, ale i náš guru a táta. Daleko překračoval hranice pojmu "učitel". Vychoval tady nespočet vynikajících bubeníků a učitelů, kteří vychovali další vynikající bubeníky. Přitom sám o sobě prohlásil, že nikdy nikoho nenaučil hrát, že mu jen řekl, jak to má udělat. Vždy se nechával inspirovat svými žáky a posouval se tak dál, aby předal víc. Heslo o poměru talentu a práce posunul na hodnotu 100% práce a talent je podmínkou. Chodil jsem k němu na konzervatoři a teď posledních 5 let. Byl neuvěřitelně skromnej“ řekl Lukáš Doksanský (Arakain).

Mezi jeho žáky bylo mnoho bubeníků předních českých kapel a orchestrů. Například Roman Lomtadze (Čechomor), Jiří Zelenka (Vladimír Mišík a Etc...), Emil Valach (Xindl X), Fenek Steiner (Wohnout), David Koller (Lucie), Štěpán Smetáček (Wanastovi Vjecy), Pavel Razím (YoYo Band), Svatopluk Čech (Support Lesbiens, orchestr FOK), Pavel Rehberger (Národní divadlo) a mnoho dalších. Z mnoha jeho studentů jsou rovněž učitelé na základních uměleckých školách i na konzervatořích.

„Z jeho bubenických učebnic cvičím od svých úplných začátků dodnes. Jeho bubenická škola vychovala spousty skvělých bubeníků. Ačkoli mě on osobně nikdy neučil, jeho bubenické-cvičící metody jsem čerpal od jeho dlouholetého žáka a učitele na konzervatoři Pavla Razíma. Nikdy jsem v podstatě nepotřeboval žádné jiné bubenické materiály ke cvičení na bubny, než jím napsané a geniálně vymyšlené učebnice. Pro moje bubnování byly jeho metody výuky na bubny naprosto zásadní. Navždy to bude česká bubenická legenda a průkopník moderního bubnování u nás...“ vyznal se Miloš Meier (Dymytry).

Miloš Veselý
Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments