ZEMĚTŘESENÍ 2 - Jirka Schelinger v každém z nás!

Když jsem z kraje osmdesátých let pohřbil svého idola Jirku Schelingera, netušil jsem, jak cca po deseti letech budu jásat, že si někdo vzpomněl a oživil skladby a myšlenku tohoto výjimečného rockového hlasu. Na svědomí to měl projekt Zemětřesení v sestavě s Milošem Dodo Doležalem, Alešem Brichtou, Vlastou Henychem a Štěpánem Smetáčkem. Tito mušketýři dokončili to, co legendární zpěvák nestačil a vydali desku stejného jména, tedy Zemětřesení. A byl to název trefný, neboť i způsobil zemětřesení na rockové scéně. Po 27 letech je tady však Zemětřesení 2 a byl to M.D.Doležal, kterému nedalo spát, že ještě existují skladby, které nebyly nikdy vydány a stojí za to jednak vzpomenout Jirku Schelingera a jednak je dát lidem. A když vše doplnili třemi novinkami s texty F.R.Čecha, bylo Zemětřesení 2 koncem roku 2019 na světě.

ZEMĚTŘESENÍ 2

Kdy přišla ta myšlenka udělat „dvojku“?

Poprvé to bylo v roce 2016, kdy jsme s Alešem Brichtou jeli turné Souboj rebelů a tam jsme o tom dali slovo. Půl roku na to jsem zavolal původním členům, že to bude už 25 let od vydání alba a že je to poslední možnost něco udělat a říct. Sešli jsme se a shodli se na tom, že si to nenecháme ujít. Zároveň jsem řekl, že nechci, abychom jen oprášili staré věci, ale abychom nahráli na závěr i něco nového. Kluci s tím neměli problém.

Nedílnou součástí tvorby J.Schelingera byl F.R.Čech. Oslovili jste ho a šel do toho s vámi?

Určitě. Předloni nás k sobě všechny pozval. Byl nesmírně milý, vstřícný a pěl chválu na první album. Nevěděli jsme, o co přesně na tom setkání půjde. Předal nám asi patnáct textů, které měl pro Jirku napsané ještě z doby, kdy spolu tvořili a řekl, že by byl hrozně rád, kdybychom některé zhudebnili v schelingerovském duchu. Já mu odpověděl, že s tím může počítat.

...a kdy se to rozjelo?

Nějakou dobu se nic zásadního nedělo, ale my se Smetáčkem jsme bicí a kytary měli připraveny. A pak přišla nabídka od vydavatelství Warner Music, abychom desku dodělali a připravili ji k vydání. Řekl jsem, že nejsme schopni ji v té sestavě dokončit, a odpovědí od vydavatele bylo, že pokud ji dokončíme v pozměněné sestavě, má i tak zájem. A to rozhodlo. Se Štěpánem jsme se shodli, že naši hotovou práci zahodit nechceme. Navíc tam byl slib Ringovi.

Takže v jaké sestavě?

Sestavu nynějšího Zemětřesení tvoří Miloš Dodo Doležal, Štěpán Smetáček a nově baskytarista Miloš Doležal jr. a zpěvák Mladen Djelmo.

Nahradit hlas Schelingera je asi tak jednoduché, jako v dnešní době porazit fotbalovou Slavii

O Mladenovi vím pětadvacet let. Před dvěma roky jsem ho potkal na jedné akci, na níž zpíval, a moc se mi jeho projev líbil. Věděl jsem, že je součástí tribute kapely Jirky Schelingera, a tudíž má k jeho písním blízko. Oslovil jsem ho a on nabídku přijal. Poslal jsem mu demosnímky, on pak přijel do studia naprosto připravený a všechno nazpíval za dva dny.

Jak a nebo kde jste čerpali inspiraci?

Poslední na internetu dohledatelná Schelingerova nahrávka byla pořízena v roce 1981 v pražské Redutě. Z ní jsme také trochu vycházeli, ale u té šlo především o to, zjistit, které skladby tehdy s kapelou hráli. Bylo zřejmé, že to budou nejspíš ty, jež by byly na tehdy chystané desce Zemětřesení. Spoustu nahrávek nám poslali fanoušci. Jakmile jsme veřejně řekli, že chystáme dokončení Zemětřesení, začali nám je poskytovat spolu s řadou podnětů. Díky tomu jsem poznal několik skutečných znalců Schelingerovy tvorby. Někteří mi zaslali nahrávky, které jsou opravdu velmi raritní. Všechno jsem naposlouchal a album Zemětřesení 2 lze vlastně brát jako námi složenou mozaiku ze všech těch inspirací.

No a co koncerty?

Nic zatím není dohodnuto. Byl bych ale rád, kdyby jednou někde zaznělo Zemětřesení celé, tedy složené s písní z obou alb. Myslím si, že by k tomu mohlo dojít příští rok, kdy si připomeneme Jirkových nedožitých sedmdesát let a čtyřicet roků od jeho smrti.

Díky a zkusíme se zamyslet nad tím, uspořádat tuto super vzpomínkovou akci!

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments