Vychází Zemětřesení 2 - Epilog k blížícímu se jubileu Jiřího Schelingera

Letos to bude 70 let od narození rockové legendy a současně 40 let od jeho tragické smrti. Vzhledem k pandemii se patrně neuskuteční řada koncertů, směřující k těmto výročím, přesto fanoušci a muzikanti na skvělého Jirku nezapomínají. Zářným příkladem budiž aktivita kytaristy Miloše Dodo Doležala, který s řadou dalších vynikajících muzikantů vydal vzpomínkové a nedokončené Schelingerovo album už v roce 1993. Předloni s pozměněnou sestavou a v čele s fenomenálním hlasem Mladena Djelmo (Muzika informovala) dali světu další nálož v podobě alba Zemětřesení 2 do třetice vychází v současnosti nahrávka pod názvem Epilog. Podle slov autora projektu Doležala obsahuje především zbylé nevydané skladby, které Schelinger složil a hrál na koncertech před svým úmrtím.

„Doufáme, že zase fanoušci neobjeví nějakou písničku, u kterých budou mít pocit, že tam patří. Už u vydání Zemětřesení 2 jsme byli přesvědčeni, že je to všechno. Ale samozřejmě jsme byli upozorněni, že ne,“ uvedl Doležal.

Zemětřesení 2 - Epilog obsahuje čtyři dlouhé a náročné kompozice. Dvě z nich, Cizinec a Můžeš vejít 21. století, dokončil Schelinger těsně před smrtí a zachovaly se na kazetách z koncertů nebo ze zkušebny. Epilog přináší jejich verze co možná nejbližší aranžmá těch původních z let 1980 až 1981. Další skladba Anděl smrti má jeden z posledních textů, které pro Schelingera před čtyřiceti lety napsal František Ringo Čech. Epilog zakončuje stejnojmenná skladba obsahující v podání Mladena Djelma deklamaci, kterou Schelinger pronesl na setkání členů řádu Regula Pragensis v Soběslavi několik dní před svou smrtí.

„Byl bych rád, kdybychom tento rok, kdy má Jirka nedožité sedmdesáté narozeniny a čtyřicet let od smrti, mohli tento odkaz někde živě zahrát. Ale to se uvidí v závislosti na pandemické situaci. Rozhodně bychom to rádi fanouškům předvedli, protože my sami jsme Jirkovi fanoušci,“ řekl M.D.Doležal.

Své k projektu řekl také bývalý hráč OK Bandu a dnes šéf Warner Music Vladimír Kočandrle: „Když jsem viděl odhodlání Miloše Doležala věci dotočit, opustily mě pochybnosti. Jsem rád, že jsme mohli být účastni na oné zvláštní směsici velmi tvrdého rocku a hráčské virtuozity ve službách sondy někam hodně hluboko. V té hudbě se něco nepojmenovatelného hýbe. Není mnoho alb, které jsem si pustil víckrát než Zemětřesení 2.“

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments