Také Paul Simon prodal práva na své skladby

Paul Frederic Simon je americký skladatel a písničkář, známější z folkrockové dvojice Simon & Garfunkel. V roce 2006 byl magazínem Time označen za jednoho ze „sta lidí, kteří utvářejí náš svět“ a letos oslaví osmdesátiny.

A tak si patrně řekl, že není čas ztrácet čas a tak prodal práva na kompletní katalog skladeb, které napsal za šedesátiletou kariéru, hudebnímu koncernu Sony Music, které tuto zprávu vypustilo do světa.

Katalog zahrnuje Simonovy písně z období sólové dráhy, jako jsou Still Crazy After All These Years, Diamonds on the Soles of Her Shoes nebo 50 Ways to Leave Your Lover, i z doby, kdy byl součástí dua Simon & Garfunkel. S dnes devětasedmdesátiletým Artem Garfunkelem začali jako folkoví písničkáři vystupovat koncem 50. let minulého století.

Sony tak získá i práva na hity jako The Sound of Silence, The Boxer, Bridge Over Troubled Water nebo Mrs. Robinson. V praxi to znamená, že kdokoliv od nynějška natočí coververzi Simonovy písně či použije jeho hudbu v reklamách či filmu, bude platit Sony. Art Garfunkel ale nepřijde o svou část příjmů z prodeje práv, doplňuje deník Guardian.

Z vydavatelských práv na hudbu se stalo cenné zboží zejména v době, kdy stále roste počet uživatelů streamovacích služeb. Příjmy z nich hudebníkům alespoň částečně kompenzují dřívější zisky z prodeje CD a LP. Za koronavirové pandemie navíc práva nabyla na významu coby zdroj příjmů v době, kdy muzikanti nesmějí koncertovat.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments