ŠVIHADLO křtí do třetice jarní album VŮNĚ TRÁVY

Houpavé rytmy reggae se hravě proplétají s českými texty na nejnovějším albu skupiny ŠVIHADLO. Deska VŮNĚ TRÁVY sice vyšla 13. března na labelu 100PROmotion v distribuci Supraphon, ale kvůli koronaviru se její křest už dvakrát odsouval. Nový termín je nyní do třetice všeho dobrého naplánovaný na 23. září do pražského Lucerna Music Baru. Album vyšlo po devíti letech, obsahuje 11 písní s osobními tématy životní filosofie, ekologie i vztahů. Jeho název kupodivu neodkazuje na marihuanu.

„Není to o hulení,“ usmívá se Petr Šturma, autor písní a zakladatel kapely, která hraje už neuvěřitelných 37 let. Titulní song, podle kterého se jmenuje celé album, přitom vzniknul na poslední chvíli.

„Dlouho jsme neměli název. Pak jsem ale četl článek ve známém českém časopisu o jejich vietnamské fotografce. Líbily se mi snímky i překlad jména, které znamená právě Vůně trávy,“ vysvětluje Šturma pro Muzika.cz.
Vzpomněl si přitom na svou cestu Vietnamem na kole, na deltu Mekongu.

„Bylo to sice před deseti lety, ale najednou se mi písnička poskládala v hlavě,“ zmiňuje hudebník, který každoročně v únoru vyráží s kamarádem do světa. Vždy na kolech na tři týdny - Kostarika, Mexiko, Tanzánie, Nepál, Indie. Letos se v tomto termínu vypravil netradičně s celou kapelou na Jamajku, protože na kole už tam kdysi byl. Pár dní po návratu však místo plánované oslavy nového alba přišla koronakrize a rušení koncertů.

Kapela Švihadlo je 37 let vytrvalým zástupcem reggae v Čechách a za dobu své existence vydala 5 řadových a 2 výběrová alba. Vytrvale objíždí kluby a festivaly v České republice a na Slovensku, koncertovala v okolních zemích a dokonce i v Číně. Jednou z nejposlouchanějších skladeb na Youtube je Na Jamajce půl srdce mám (420 tisíc).

K první písni alba s názvem Krouhám vzniknul i videoklip, který je na internetu volně k vidění. Nejbližší koncerty: Prostějov (4. září) na nádvoří zámku, Karlovy Vary (8. září) klub Paderewski.

Do křtu alba, které je od jara v prodeji, zbývají v těchto dnech necelé čtyři týdny.

„K poslechu je i na všech klasických streamovacích službách, jako je Spotify nebo Apple Music,“ uvedl Šimon Kotek z vydavatelství 100PROmotion. Na desce se objevuje celá řada hostů, někteří se podíleli na textech spoluautorsky: Kato (Prago union), Vasilův Rubáš, Michal Šeps, Yannick Tevi (Vanua2), Vincent Richards, Bharata Rajnošek, Alexey Chudinov (Barbecue), Jana Otáhalová.

Osobní zpovědí je pro Petra Šturmu píseň Livingstone, ve které se vypořádává se svou vírou, či spíše nevírou v boha.

„Vlastně věřícím trochu závidím, že se mají o co opřít. Závidím v písni cestovateli Livingstoneovi, který jako misionář šířil víru v Africe. Shodou okolností jsem ale text napsal v Indii,“ dodává a komentuje devítiletou pauzu od vydání předchozího alba: „Jsem pracovně i rodinně dost vytížený, takže nevychrlím každý rok hromady písniček. Chci, aby album mělo smysl.“

Kapela Švihadlo
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments