SUVERENO se inspiruje životem!

Slovenský hip hoper Lukáš Lacko, zvaný SUVERENO, se původně objevil v kapele 2H+, v současnosti je však na sólové dráze. Má za sebou 7 alb a učinkování na řadě zajímavých akcí. Minulý rok v prosinci vydal album Prometheus I. Nedávno jsme jej představili i v našich novinkách s klipem Anima Mundi. Proto byl jen krůček na „odhalení“ umělce a přiblížit ho našim čtenářům.

Suvereno

Můžeš popsat svůj tvůrčí proces?

Momentálně jsem v tom plně ponořen, takže popíšu aktuální proces tvorby alba. Den začínám postupným naladěním. Četba knih, příroda, hra na klavír a pod... Důležité je vypnout rušičky a sáhnout po ladičkách. Pak se pomalu vnořím do flow a tam už to jde docela samo. Nechám se unášet proudem a jen zaznamenávám, co mi v této hladině napojení přijde. Hlavní je s tím hrát a těšit se z celého procesu, protože emoce jsou energie v pohybu a ty celý proces pohání.

Co tě inspiruje?

Život samotný. Jakékoliv zdánlivě zanedbatelné podněty. Snažím se být jen vnímavý a bdělý, zachytávat různé signály, vodítka, které mi život do cesty podstrkuje. Taky mě často inspiruje nálada ve společnosti nebo aktuální naléhavé tématiky a podobně. Inspirací je mnoho, klíčové je všechny ty vzdušné viry správně uchopit a podat v srozumitelném konceptu. Tímhle sítem musí projít každá inspirativní myšlenka, abych ji mohl zhmotnit. A když neprojde, tak si ji jenom poznačím do notesu a v budoucnu, když dozraje její čas, se k ní znova vrátím a rozvinu ji.

Nedávno jsi vydal klip Anima Mundi, co je hlavní myšlenkou písně?

Hlavní idea videa je zpřítomnění určité jemné podstaty lidstva, kterou jsme všichni bez rozdílů navzájem propojení, provázaní. Tou podstatou je "anima mundi" neboli "duše světa", jak se ji odborně říká. No a právě duše světa se kvůli, nebo díky momentální globální situaci, dostává konečně tichým hlasem ke slovu. Byla hodně dlouho ohlušovaná, protože jsme se nechali rozptýlit extrémní kakofonii zbytečností a falešných hodnot… A co přesně nám chce vlastně říci, je odkazem samotné písně.

Co děláš kromě hudby?

Sdílím čas s rodinou, s dětmi s nejbližšími. Hodně čtu, studuji, zajímám se o dění, cvičím i hrám se. Taktéž častý pobyt v přírodě nesmí chybět.

Kdyby byla jiná situace, tedy nebyl nouzový stav, co bys dělal?

Asi to samé 🙂 . Případně si někam do zahraničí vycestoval, udělal výlet s rodinou. Vlastně jsem si už párkrát vycestoval, ale jen na Slovensko. Kvůli nahrávání nového alba, pro změnu v jiných studiech, za slovenskými hudebníky.

Jak se změnila situace v souvislosti s kempy, které pořádáš?

To je správná otázka. Právě v posledních dnech jsme definitivně vyhodnotili okolnosti a určili přesun termínu letního kempu v Tatrách ze začátku července na konec srpna. Zatím tedy jen změna data a počkáme si na další vývoj celkové situace. Každým dnem se dopady a okolnosti neustále mění (poslední týdny naštěstí k lepšímu), takže počítat s čímkoliv stoprocentně nelze. Zimní kemp, který pořádáme na Srí Lance, bychom rádi udělali letos na Silvestra. V těchto dnech právě dolaďujeme přesný termín.

Jak vnímáš současný svět hudby?

Jelikož tvořím celou dobu hip hop, tak se dívám na svět hudby spíš touto optikou. Nicméně tato otázka je natolik obšírná, že nelze na ni zcela stručně odpovědět. Vnímám totiž rozdíly mezi zahraniční - americkou nebo evropskou a mezi domácí hudbou. A u domácí scény vnímám menší rozdíl mezi CZ a SK, taky. Takže abych to zkrátil, jako celek ji vnímám tak, že ji pozoruji, zkoumám, učím se, chválím, kritizuji, inspiruji se a hlavně vybírám si z ní libovolně dle rezonance s mým nitrem.

Hudba má být terapie, ladička našich emocí, „občerstvovač“ duše. Mám takovou skladbu s názvem H.U.D.B.A., kde jsem tento akronym vyjádřil slovy: Harmonie Univerza Dizajnována Božím Architektem. Hudba je pro mě celý vesmír, hudba je podle mě celý Vesmír. Tak vnímám svět hudby já.

Jaký máš názor na covery?

Je to dobrý způsob, jak vnést do určité písně jiný rozměr, vnést do ní svou duši, obohatit ji něčím vyjímečným, čím interpret je. Taktéž je to dobrý způsob jak si do určité míry udržet v chodu svou hudební produkci, návyky, udržovat se v tréningu. Pokud hudebník není na vlně autorské, že by sám skládal, může díky coveru "najít svůj tón" nebo "trefit správnou strunu", od které se pak odrazí ke vlastní tvorbě. V neposlední řadě je to dobrý nástroj k vyjádření svých pocitů z ony skladby a provedení novým originálním způsobem, například piánem, houslemi, kytarou. Tyto covery mám nejradši a poslouchám je mezi ostatní hudbou.

V hip hopu nejsou sice covery běžné, ale existuje něco podobného, co se nazývá "mixtape" nebo u žánru raggae, či dubstepu je to "riddim". To je znovupoužití hudebního podkladu, na napsání a intrepretování svého vlastního textu a podání. Hudba od cizího interpreta zůstane a položí se na ní úplně nový text, melodie, aranž, zpracování. Několikrát jsem to použil i já. Konkrétně v roku 2011 na mixtapu "Zlatá střední cesta", který je složen převážně ze zahraničních instrumentálek.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments