SteySky - z muzikanta podnikatel v realitách a pak návrat k muzice

Českobudějovická pop-rocková parta SteySky natočila v roce 2019 CD s názvem "Jeden den". Vlastní tvorba pochází z pera zpěváka Honzy Stejskala a kytaristy Petra Šťavíčka. Pětici dále doplňují zkušení rockeři, bubeník Venca Tupý, klávesák Roman Smola a byskytarový bourák Martin Laštovka.

Skupina si zakládá hlavně na perfektním provedení živé produkce svých melodických songů, stejně tak i předělávek známých světových hitů. Pojďme si s Honzou Stejskalem tento projekt přiblížit.

SteySky

Jak jsi začal s hudbou?

Asi ve 13 letech na pionýrském táboře, kde se mi líbila jedna holka, která se zamilovala do stejně starého kluka, který tam hrál s kapelou. Tak jsem si půjčil starou „španělku“ a naučil se akordy na Jasnou zprávu, a to mě chytlo, prsty zpočátku byly krvavý, ale já nadšenej.

Tvoje první kapela?

Na střední škole jsem přišel do kapely ZKRAT, hráli jsme rockové pecky jako každá kapela v té době, například Judas Priest, hodně zkoušeli, ale nikdy nehráli na veřejnosti.

Hráli jste po zábavách nebo v barech?

Poté jsem naskočil do vinárenské kapely Corso, kde jsme hráli 3x týdně v šantánech v Jižních Čechách, a to byla pro mě velká škola, tam jsem dostal i prostor jako zpěvák.

Zúčastnil jsi se nějakých soutěží?

Měl jsem štěstí, že jsem se na vojně dostal k hudbě. Táta nám fandil, koupil nám nástroje a my i díky tomu vyhráli celostátní hudební soutěž, dodnes na to rádi vzpomínáme, přijeli jsme tam jako “outsajdři” mezi špičkové muzikanty, kteří v civilu hráli třeba s Petrem Nagym, Robo Grigorovem a dalšími hvězdami.

A co bylo po vojně?

Po vojně jsem chvíli se vrátil k jiné kapele do vinárny a paralelně zakládal s bráchou, Petrem Štavíčkem a dalšími kamarády kapelu Rozkrock, která později hrála významnou roli v Jižních Čechách.

… Ale ten jsi opustil?

Když kapela byla na vrcholu, tak jsem odešel podnikat do realit, abych uživil rodinu. Začal jsem s rodiči v roce 1992, kteří mi na začátku hodně pomohli. Podnikání ale bere hodně času, když to chcete dělat pořádně, tak na hudbu už pak nebyl čas. Neustále jsem se k muzice vracel při různých menších příležitostech a sliboval si, že to zase jednou rozjedu...

Jak se to stalo? Co bylo tím impulsem?

V roce 2017 jsem náhodně zazpíval na velké realitní akci a slyšel mě tam pořadatel Sázava festu a řekl mi, “udělej si kapelu a přijeď si k nám zazpívat.” Byla to velká výzva a já do toho šel, zavolal Petrovi Štavíčkovi z bývalé kapely a spolu jsme dali dohromady nejdříve BB music a později SteySky.

Máš ještě nějaký jiný hudební projekt?

Mimo Steysky mám další projekt "Chalani" a hrajeme známé slovenské covery. Kapela hraje na velkých akcí převážně na slavnostech měst a plesech jako hosté.

Co tě nejvíc baví na hudbě?

Když si doma v klidu skládám hudbu a texty. Nemusím ani moc koncertovat, stačí mi jednou do měsíce pěkná akce, do toho mám astma, tak někdy to je problém na pódiu. Dál mě baví být v komunitě muzikantů, jsou to pohodoví lidi, hrozně mě to nabíjí i třeba na zkouškách.

Jaké máte cíle?

Chceme si zahrát na více festivalech, je tam skvělá atmosféra. Pak nás těší, když se někomu líbí naše písničky. Občas nás zahrají v médiích, a když to někoho potěší, máme z toho radost. Bussines je o dřině, hudba je o citu a náladě, což je pecka.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments