Stairway To Heaven patří Led Zeppelin

Legendární rocková kapela Led Zeppelin podle soudu nevykradla hlavní melodii svého hitu Stairway to Heaven. Už léta se vede spor o autorství motivu skladby Taurus skupiny Spirit. V pondělí o tom podle agentury AP rozhodl odvolací soud v San Francisku, který tak potvrdil rozhodnutí poroty z roku 2016.

"Soud a odvolací proces byl dlouhým výstupem po ´schodišti do nebes´ (Stairway to Heaven)," napsala soudkyně Margaret McKeownová ve více než 50 stránkovém zdůvodnění rozsudku, které by se podle agentury AP mohlo stát vodítkem pro celou řadu dalších sporů o duševní vlastnictví. Led Zeppelin jeli spolu s kapelou Spirit turné v letech 1968-1969 a inkriminovaná skladba vznikla v roce 1971. Podle dvojice Page - Plant ji složili na odlehlé chatě a nemá s původní skladbou nic společného.

To můžete posoudit tady:

Soud ve svém rozhodnutí zvrátil dosud platné pravidlo, podle nějž se v podobných případech postupovalo. Dosud se totiž mělo za to, že čím více se podaří prokázat, že měl umělec přístup k nahrávce ještě před vytvořením údajného plagiátu, tím menší je potřeba dokazovat podobnost obou skladeb.

Podle soudkyně McKeownové však tento koncept přestává dávat smysl v době široké dostupnosti obrovského množství skladeb na portálu YoTube či na streamovacích platformách jako Spotify a dalších. Proti pondělnímu rozsudku se lze odvolat a kauza by tak mohla skončit u nejvyššího soudu, čímž by se rozhodnutí mohlo stát precedentem pro další podobné případy.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments