SPIDER X: „Promotéři festivalů dávají šanci jen "profláklým" kapelám zvučných jmen“

V rodném listě má rocková parta z Frýdeckomístecka Spider X rok 2004. Kapela si prošla nejen personálními změnami, odchody a příchody, hudební hledání správného stylu. Předskakovala takovým kapelám, jako jsou například Horkýže slíže, Doga, Visací zámek, Tublatanka a další. Zúčastnili se hodně soutěží a hlavně si zahráli na mnoha festivalech (Noc plná hvězd, Beerfest...). Sestava se různých přetřesech ustálila až v letošním roce. To je také důvod, proč si Muzika.cz našla čas na povídání se členy kapely.

Spider X - jak vznikl tento název?

Kapela Spider X vznikla v roce 2004, kdy zanechala hraní převzatých skladeb na tanečních zábavách a začala dělat autorskou tvorbu. Samotný název Spider vznikl dávno před tím, jen se pak přidalo písmeno X, aby to vypadalo tajemněji. V samotném názvu hlubší smysl není potřeba hledat. Prostě to v té době znělo rockově, tak to tak bylo, i když by se dalo říct, že kdo se do pavoučí sítě chytne, už neunikne.

Kapela si prošla řadou změn - pojďme na historii a řekněme si, jak šel čas? A jaká je současná sestava.

V roce 2007 vzniká první autorské album, které zhudebnil Vladimír Beňo a otextoval Rendy Trebuna. Toto album nese název HOŘKÁ CHUŤ. Dalo by se říct, že jde o ryzí Hard Rock. Po pozdějších neshodách mezi členy kapely odešli původní muzikanti, které nahradili noví. Z původního složení zůstal jen zpěvák Rendy Trebuna. Kytary obstarávali Tomáš Růžička a Marcel Škoda, basu Martin Pavliska a bicí Pavel Matějíček. S novými členy vznikly nové songy a v roce 2010 kapela natočila druhé album s názvem VEPŘOVÝ, HOLKY A MOTORKY. Tohle album je plné krásných riffů a melodií, místy zavání už i Metalem. Tento styl si kapela zachovává dodnes.

Závěrem roku 2012 došlo k dalším velkým personálním změnám. Část muzikantů byla nahrazena muzikanty s kapely DSY, hrající však úplně jiný styl. Tyhle změny kapele absolutně neprospěly. Odehrálo se pár koncertů a v květnu roku 2013 z důvodů osobních neshod s kapely odešli nejdříve noví členové a pak i kytarista Tomáš Růžička. Kapela Spider X však jela dál. K Rendymu se po letech vrátil Vladimír Beňo a mladý Mára Škoda na posty kytaristů. Dále se k nám přidal jeden z prvních basáků kapely Martin Merta a další mladá krev, která nám udává rytmus a tou byl Jarek Lojkásek. Kapela v tomto složení, sice už bez Ládi, který hrál kytaru a kapelu opustil, nahrála třetí CD Dezorganizace. Jak to už tak bývá, dobří holubi se vracejí, a staré psy novým kouskům nenaučíš, vrací se do kapely po svých výletech v různých projektech kytarista Tomáš Růžička.

Kapela začala lehce našlapávat, ale po krátké době kapelu opouští kytarista Marek Škoda. Zanedlouho dochází k problémům na postu baskytary a po krátké době je Martin Merta propuštěn. Tím se kapela na čas zastavila, aby se zanedlouho předvedla ve staronové sestavě, kdy se basy chytl opět Martin Pavliska a za bicí usedl zkušený harcovník a legenda z Havířova Lumír Outrata, známý ze svého působení v kapele SG-Sjetý Gumy a ze stejné kapely přišla poslední posila v podobě druhé kytary, kterou není nikdo jiný, než Aleš Klimša. Vokál obstarává nezaměnitelný ďábel Rendy. Tentokrát nic nebrání našlápnout velkým krokem. Kapela chystá nové songy, údernější, tvrdší a našlapanější. Po studiovém zpracování prvních novinek se Spider X chystá natočit svůj první klip. Doufáme, že to bude bomba!

Který koncert byl nej a na který byste raději zapomněli?

Říct, který koncert byl nejlepší je těžké. Každý je specifický. Záleží na akci, na lidech. Určitě velmi dobré bylo hraní před Horkýže Slíže nebo koncert s kapelou Doga nebo s Visacím Zámkem, či s Titanicem. Určitě suprovní a nezapomenutelná atmosféra byla v Polsku ve městě Jastrzebie. Poláci jsou prostě šílení. Taky nelze opomenout již zaniklou Noc plnou hvězd.
Na druhou stranu říkat, na který koncert bychom nejraději zapomněli ani nejde. Už jsme na to jistě zapomněli. Člověk si většinou pamatuje jen to dobré.

Kam byste se zařadili, co se hudby týče?

Nehrajeme si na nějaké škatulkování. Je to pořád jen Rock'n Roll. Jak jsme kdysi psali na našem profilu, kapela hraje řízný rock, podkreslený silnými melodiemi.

Kdo se stará o hudbu a texty?

Hudbu tvoří Tomáš a Rendy. Jsme naladěni na stejné vlně, takže se společně doplňujeme. Texty jsou výhradně z dílny Rendyho.

Jaké máte vize - doba sice koncertům nepřeje, ale určitě to nehodláte zabalit? Co chystáte?

Vize jsme měli, když nám bylo dvacet (smích). To chtěl být každý mistr světa. Dneska už to všechno vidíme jinýma očima. Bouřliváci se již uklidnili. Tahle muzika nás baví, jinak bychom to nedělali. V dnešní době, kdy nevíme, jestli budeme hrát v roušce nebo bez, jestli může přijít na akci 10 lidí nebo 100 nebo jestli nebude akce zničehonic zrušena, je to fakt těžké. Nemusíme hrát pro tisíc lidí, stačí i pár nadšenců, které naše muzika baví a to vždy potěší. I když už všichni dost pamatujeme, rozhodně to zabalit nehodláme. Když už přijde doba, že to neustojíme, tak si prostě sedneme.
Momentálně chystáme nové songy, chtěli bychom v nejkratší době nahrát znovu jeden z již nahraných songů s novými aranžemi a natočit na tuto skladbu klip. Vše je již ve fázi příprav a snad na podzim bude klip venku.
Co se koncertů týče, domlouváme na příští rok i nějaké zajímavé akce, jak festivaly, tak třeba motosrazy apod. Uvidíme, jaká bude situace, co nám kde dovolí nebo zakážou.

Hudební vzory v kapele?

Hudební vzory máme v kapele asi podobné, jelikož jsme všichni vyrůstali ve stejné době. Ty začátky jsou jasné - AC/DC, Judas Priest, Iron Maiden, Saxon, Helloween, Accept... bylo jich v té době spousta. Každá z těchto kapel měla nebo má svou osobnost. Každý z nás si tam našel toho svého idola. Dodnes to tak je.
„Nejsem si sice jistý, jestli to brát jako vzor, ale každý má svého oblíbeného muzikanta. Vzpomenu třeba Zakk Wylde, Marty Friedmann, Kai Hansen, Wolf Hoffmann, David Coverdale, Biff Byford, Bruce Dickinson, Rob Halford, Steve Harris, Robert Trujillo, Nicko McBrain,“ dodává speciálně za sebe kytarista Tomáš Růžička.

Co říkáte na současnou hudební scénu - u nás i venku?

Současná hudební scéna není špatná. Líbí se nám spousta kapel. Je toho dneska strašně moc. Občas nás překvapí nějaká kapelka, která není tak profláklá, ale hraje fakt moc dobře. Je otázkou, jestli některá z těchto nově vzniklých mladých kapel dosáhne takových úspěchů jako třeba Metallica, Iron Maiden, Judas Priest, AC/DC a jim podobní velikáni své doby.
U nás je taky spousta dobrých kapel. Třeba Dymytry mají hodně dobrou muziku! Jen je škoda, že promotéři festivalů zařazují do svého programu většinou jen ty profláklé kapely a ty méně známé nedostávají šanci. U našich východních sousedů je taky hodně zajímavá kapela The Paranoid. Hodně nás překvapilo, co a jak ti kluci hrají. Neuvěřitelné.

Co covery - ano nebo ne? Jsme republika revivalů a coverbandů, ale vy děláte vlastní muziku, proto otázka coverů je na místě.

Někteří členové si už prošli pár revivaly, ale není to úplně to pravé ořechové. Pořád hraješ hudbu někoho jiného. Není tam prostor ukázat svou tvář. Proto děláme vlastní tvorbu, kde se každý prezentuje svými nápady a dává to výraz kapele. Covery nás už neberou. Občas sice přemýšlíme, že bychom něco udělali jako by naši předělávku, ale zatím nás nic nenapadá. Spíš udělat nějaký cover jako poctu a respekt k nějakému našemu vzoru. Pravda je, že si občas střihnem třeba Highway to hell nebo něco od Judas Priest.

Kde vás případní promotéři akcí najdou?

V době sociálních sítí jsme zrušili naše webovky. Moc to nemělo smysl, i když uvažujeme, že je oživíme. Vše o nás jde najít buď na Bandzone nebo na našem Facebook profilu.

Tak díky a snad se brzy potkáme na koncertu v lepších časech.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments