Skupina BASTARD

Skupina BASTARD se už léta řadí mezi hardrcokové harcovníky na tuzemském trhu. Objíždějí festivaly, často jsou předkapelou řady světových es (Bonfire, Uriah Heep aj), prožili si i znovuvzkříšení a v současnosti se kolem této formace děje spousta změn. Jejich řady opustil jeden ze zakladatelů, zpěvák Láďa Tomis, točí novou desku a chystají frontální útok na rok 2020 v inovované sestavě. Proto vůbec nebylo od věci dát si kafe s posledním zakládajícím a doposud aktivním členem kapely, kytaristou Láďou Krečmerem.

Kapela si prošla v poslední době bopuřlivým obdobím, co zásadního se stalo?

Řekli jsme si, že už se chceme v kapele muzikou jen bavit a ne se pořád stresovat a řešit blbosti. Donedávna bylo v kapele takové zvláštní ovzduší a situace, kdy někteří pro kapelu makali téměř 24 hodin a někteří se na úkor práce jiných jen vezli. To už je nyní za námi, jsme opravdu tým a máme z muziky zase radost.

Zařadili se Bastard po bok velikánů v duelech jako Support Lesbiens/Portless, Citron/Limetal, a další?

To určitě ne! Situace v těchto kapelách byla dost odlišná. U nás se čtyři právoplatní členové BASTARDu rozhodli pokračovat bez pátého, takže bych to přirovnal spíše k situaci v kapele DOGA v roce 1993, kdy se také čtyři členové rozhodli pokračovat bez sólového zpěváka. Shodou okolností se jedná o tutéž osobu.

Zrekapituluj rok 2019

Z pohledu živého hraní to byla jedna z nejúspěšnějších sezón. Hráli jsme na opravdu velkých festivalech jako např. Ostrava v plamenech, K7 Kilian gang, Slezská noc, Holba rock na grilu, Masters of rock nebo Rock Heart. Z tvůrčího pohledu se nám bohužel stále nepodařilo pracovat na nových věcech jak by jsme si přáli. No a nakonec ta změna …

Jak vidíš situaci u nás v oblasti hraní kapel na festech a jiných akcích? Mám na mysli tzv "módní" vlnu si ještě zaplatit za to, aby si dobrý kumštýř mohl někde zahrát?

Je to dneska tvrdý byznys. Nám se to naštěstí vyhýbá, protože máme v kapele hned dva dobré manažery. Na druhou stranu promotéry trochu chápeme. U nás je strašná spousta kapel a všechny chtějí hrát, ale promotéři logicky nechtějí na akci prodělat. Sám víš, že uspořádat vlastní akci je finančně velmi náročné a proto sázejí na osvědčené hvězdy no a ty méně známé ….

Chystá se nová deska - kdy konečně bude, co přinese a kdo se na ni podílí?¨

Nová deska výjde už v lednu příštího roku. Bude mít zřejmě jedenáct nových skladeb a bude se jmenovat příznačně „Druhá Müza“. Nejvíc nápadů přinesl nový kytarista Pavel Škarpa, ale hudbu a texty pak dotváříme společně. Stylově to bude stále melodický hard&heavy rock či metal, snad jen méně komplikovaný a s větším tahem na branku. Producentem bude opět Djordje Erić.

Proč jste zvolili Djordjeho a jak se Vám s ním pracuje?

S Djordjem jsme spolupracovali už na EP „ … na start!“ a bylo to squěllé. Je to profík na svém místě a naprostý pohodář! Perfektně zapadl do „ týmu“! Vybavenost ostravského C studia včetně zázemí a blízkost byla jednoznačnou volbou i tentokrát.

Zasahuje do výslední podoby skladeb?

Svým způsobem se podílí na celkovém výsledku a konečné podobě desky. Jeho „pohled zvenčí“ je vždy přínosem. Konzultujeme spolu představy o výsledné podobě každé skladby.

Jak vypadá "rozpis" hraní pro rok 2020

Chystáme jedno velké překvapení hned zkraje roku, které zatím nemůžeme prozradit. Nějaké další festivaly už nasmlouvané máme i na léto, ale spousta akcí ještě určitě přibude.“

… a jakou radu máš pro další kapely?

Aby to nikdy nevzdávali a hlavně je důležité, aby všichni členové táhli společně za jeden provaz.

Láďa Krečmer

http://bastard-band.cz/

https://www.facebook.com/Bastard-band-101735854603014

https://bandzone.cz/bastardband

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments