Rozhovor s Vilémem Čokem

Když se řekne Zikkurat, Pražský výběr, Moped, Stromboli, Nová růže, Delirium tremens a nakonec Bypass, nemůže nikoho napadnout jiné jméno než legendárního basáka Vildy Čoka. A když přidáme řadu muzikálů a různé hostování, máme tady živel, který má ke slovu muzika rozhodně co říct. Pojďme hodit sloveso..

Vilém Čok

Tak co Vildo, co je nového?

Abych pravdu řekl, docela dost věcí. Chceš nejdříve ty hudební?

No samozřejmě, jsme přece portál muzika, ale drb ze soukromí se taky hodí..(smích)

Začal jsem pracovat na své možná poslední desce, která se bude jmenovat *4 kruhy*

..Ha..proč poslední??

No nevím to zcela jistě zda bude poslední, ale je nezvratitelný fakt, že stále více se ukazuje vliv nelegálního stahování na prodejích nosičů. Při porovnání investic od natočení cd, jeho kompletace přes obaly, PR klipy, distribuci atd.. tak se dá lehce spočítat, že je to spíše prestižní záležitost nežli výdělečná. Interpreti začínají preferovat singly..

Jojo médium s ochranou zatím nikdo nevynalezl..

Je to poměrně složitý, ale vrátím se k albu *4 kruhy*. Snažím se, aby to bylo mé nejlepší album, tak mi příprava trvá trochu déle. Nikdo mě nestresuje, vydavatelství je moje, takže mám naprostou svobodu. Chtěl bych ho vydat na Vánoce 2020.

A proč název *4 kruhy*?

Každej kruh znamená určitou vlastnost hudebníka či kapely, kterou musí mít, aby mohli uspět v branži. Mluvím trochu tajemně, ale vše se fanoušci dozví. Až přijde čas.

Dobře, jsem napnutý jak ligová tabulka, ale vydržím to. Co živé koncerty?

Letos to bylo opravdu velmi náročný. Sám jsem vyprodukoval pro svou kapelu (Vilém Čok & Bypass) asi 40 koncertů, převážně na velkých pódiích s velkými produkcemi. Bylo pár hustejch chvilek, kdy jsem byl fakt k.o. Ale jako vždy jsem to ve zdraví přežil. Vymyslel jsem program s názvem *2+1 tour* což znamená, že jsme po mých dvou autorských písních zahráli jednu speciální, kterou jsem nahrál ve své kariéře pro jiné interprety či kapely. Některé z nich jsme i živě natočili a já je sestříhal do klipových verzí. Čili on stage bez jakýchkoli oprav či úprav. Namátkou třeba půlnoční závodní dráha či anděl fantazie jsou dle mýho opravdové hudební lahůdky..a protože *2+1tour* má úspěch jedeme s ním i ve 2020. Po něm bude právě navazovat nové cd *4 kruhy* do toho jsme absolvovali s Pražským výběrem 10 hezkejch koncertů a taky jsem si krátce zahostoval se Stromboli.

Fíííha, ty teda jedeš!

V téhle branži musíš být kreativní, když nejsi, jdeš časem od válu.

Jojo, tak to přežijou jen silný kusy…

No jo, čas všechno prověří. Zrovna teď nám odpadává z pracovních i zdravotních důvodů basák (Milan Libich ) tak dělám konkurz na basáka. Informace jsou na mým webu či na FB adrese kapely či adrese mé.. (www.vilemcok.com)

Jasan a co něco ze soukromí, byl by alespoň malý drbeček???

Jasan. Tak poslouchej.. ale bude to tentokrát neveselé. Když byla Podkarpatská Rus přilepena k Československu, tak na výzvu tatíčka Masaryka tam odešla spoustu čechů budovat republiku. A s nimi šel i můj děda s babičkou. Když je potom hnali rusáci s maďarama zpátky, můj děda tam musel nechat prosperující autoservis a s ženou, třemi dětmi (jedno bylo můj táta) a třemi kufry se zastavili až v Praze. Pointa příběhu je ta, že o odškodnění těchto lidí se naši politici prakticky nezajímali a přehodili agendu na samotné restituenty či na Ukrajinu a místní archívy. Ty byly prý většinou zničeny, takže i lidi, kteří mají doklady o původu bydliště na zakarpatské Ukrajině stejně nemají šanci na odškodnění, protože jim ty archívy nezdokumentují bývalé majetky. Pouze potomkům, kteří jsou přímý dědici a mají nárok na odškodnění a těm je teď 80let a víc. Každý rok jich několik stovek ubude.. odhaduji, že poslední zemře za 10 let. Česko tak ušetří zase pár miliónů, které si někdo ukradne.. no to bych blil.

Celou tuhle štrapáci uzavřu tím, že jsem se dostal na ambasádu ve lvově, která měla na starost můj, respektive tátův případ. Při zjišťování okolností majetků a pozemků, které děda v Užhorodě zanechal, nám tamní pozemkový úřad přes ambasádu vzkázal, že majetková dokumentace byla před lety zničena a nedá se dohledat zpětně. Bááác a je vymalováno..

Ufff.. ufff.. co na to říci?

Nechci bejt vulgární, takže radši nic. Už jsme se přes to přenesli, svět není pravé místo pro spravedlnost.

Co třeba trochu hudby?

Díky za pokec měj se taky „órlajt..“

No bodejť, hudba je nejvíc.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments