ROSA NOCTURNA: „Schopné a spolehlivé muzikanty neodmítáme.“

O zajímavé projekty u nás rozhodně není nouze, a když se objeví kapela, která to dělá kvalitně a po svém, přestože neobjevili „Ameriku“, pak rozhodně stojí za zmínku a Muzika.cz bude vždy ráda u toho. A tak jsme objevili hravou a příjemně znějící folk-rockovou skupinu Rosa Nocturna a dali slovo s kytaristou a strůjcem nápadu Tondou Bučkem.

Představ našim čtenářům, kdo jste a jakou hudbu hrajete?

Jsme kapela Rosa Nocturna z Brna. Hrajeme symfonický metal, hodně ale brousíme do folk-metalu. Zvláště na posledním albu Andělé a bestie máme plno houslí, flétniček a podobných nástrojů.
Dost si dáváme záležet na melodičnosti písniček, na zajímavých hudebních postupech a také nám lidé často chválí texty. Vyprávíme různé příběhy ze starých časů. Z období napoleonských válek, z viktoriánské doby. Písničky často připomínají muzikálové kousky, takže fanoušci, kteří mají tento styl rádi, se rozhodně nebudou u naší muziky nudit.

Proč název Rosa Nocturna?

Rosa Nocturna je z latiny a znamená to Noční růže. Takže to mělo evokovat něco krásného, tajemného a taky trochu nebezpečného.

Jak dlouho hrajete?

Kapela vznikla v roce 2007, ale téměř celou dobu jsme měli různé personální problémy. Zejména na pozicích zpěvu a bicích. Lidi se střídali tak rychle, že jsme víc secvičovali repertoár, než vystupovali. Po vydání alba Za hradbami času na konci roku 2017 se však začala tvořit aktuální silná sestava. A pevně doufám, že to spolu vydržíme ještě hodně dlouho. Minulý rok jsme odehráli skvělé koncerty, letos to moc neklaplo, takže se už těšíme, až pomine pandemie, abychom zas mohli vyrazit na pódia.

Inspirovali jste se někým k vlastnímu hraní?

Myslíš osobní cestu k muzice nebo inspiraci v kapela? Já osobně jsem se s muzikou sblížil v období šílenství kolem kapely Kelly Family. Starší si jistě budou pamatovat. Dost mě tenkrát brali a stále se k nim občas nostalgicky vracím. Pamatuji si přesně ten večer, ten moment i ten song, u kterého jsem se rozhodl, že chci mít vlastní kapelu. Cesta sice jasná, ale dlouhá. Později jsem objevil Nightwish a přes ně se dostal k metalu a tomu obrovskému a širokému spektru hudby, který se pod tento žánr řadí. Mimo to jsem měl i období, kdy jsem hodně poslouchal vážnou hudbu. Takže moje rozpětí je dost široké.
No a inspirace pro kapelu je tohle všechno. To vše, co mě hudebně ovlivnilo. Docela záměrně se snažíme vyhýbat podobnosti s nějakou existující kapelou. Přestože nás občas někdo k nějaké přirovná, snažíme se jít vlastní cestou. Popravdě mě ani nikdy nešlo skládat klasické metalové riffy a postupy. Dřív mě to dost vadilo, ale pak jsem si uvědomil, že je to vlastně výhoda. A jakmile mám při skládání pocit, že jsem už danou melodii někde slyšel, hned ji zahazuji.

Kolik toho má RN za sebou?

Za ty roky je toho opravdu hodně. Desítky koncertů, čtyři vydané desky, několik singlů, několik videoklipů. Také jsme se dostali na americké kompilační CD Spectrum. To vše si mohou zájemci snadno najít na našem webu www.rosanocturna.cz. Spolupracujeme s mnoha muzikanty z celé České republiky, protože naše alba jsou plná hostů. Ať už muzikantů na různé nástroje nebo zpěváků.
Žijeme náš kapelní život docela naplno a snažíme se kapelu posouvat stále dopředu. Nesmíme ustrnout na jednom místě.

Letošní rok byl mizerný na produkce, přesto se nabízí otázka, jak jste jej prožili?

Je to tak, koncertů moc nebylo. Například jsme museli zrušit celé podzimní tour. Ale využili jsme toho a dokončili jsme naše aktuální album Andělé a bestie. Pracovali jsme na něm intenzivně od konce roku 2019, celé jaro se nahrávalo a na konci prázdnin jsme dodělávali mix a master. Takže to rozhodně nebyl promarněný čas. Teď je zase plno práce s propagací. V kapele se prostě pořád něco děje.

Máte nějaké hudební sny či přání?

Máme sny hrát pro co nejvíce lidí, velké festivaly a dlouhé tour, jako každý natěšený muzikant 🙂 Sice je před námi ještě pořádný kus cesty, ale když člověka něco baví, dělá to pro radost. Z mladických snů o bohatství a slávě jsme dávno vystřízlivěli. Ale hudba je náš život, náš koníček a prostě děláme to, co nás naplňuje. Ať už nás to dovede kamkoliv.
Můj osobní sen je zahrát si na Masters of Rock, to se zatím nepodařilo, ale věřím, že jednou to vyjde.

Jaké je složení kapely?

Máme klasický základ a proměnlivý zbytek. Hned vysvětlím.
Základ je klasika dvě kytary, basa, bicí a zpěv. O kytary se starám já (Tonda Buček) s Petrem Vosynkem, na basu hraje David Koudela, na bicí Dan Havránek a hlavní zpěvačka je Viktorie Surmová.
Dále pak dle situace a možností s námi ještě zpívají Aneta Zatočilová, Mathias Novak a zaučuje se Radana Pospíšilová. Jsou to muzikanti, které jsme tak nějak nabrali cestou. Po tom, co jsme dlouhá období neměli muzikanty, si jich teď raději hýčkáme více, než méně. Jsou to naši kamarádi, kteří nám rádi vypomůžou, a doufám, že se do budoucna i více zapojí do chodu kapely.
No a určitě jsou s námi k vidění i další muzikanti. Jednu dobu s námi vystupoval na klávesy Johnny Vavruška, a teď opět chystáme speciálního hosta. Schopné a spolehlivé muzikanty my neodmítáme.

Kdo se stará o hudbu a texty?

Hudbu a texty v kapele skládám já. Tedy přicházím s nápady, dávám to vše dohromady a taky si hlídám, aby celkové vyznění písničky bylo podle mých představ a směřování Rosy Nocturny.
Nicméně do tvorby se zapojuje dílem většina kapely. Petr Vosynek mě zásobuje metalovými riffy, ze kterých si pak vybírám a skládám je dohromady. Bubeník s basákem jsou schopni si k písničce napsat svoje nástroje.
Navíc s námi dlouhodobě spolupracuje Katherine Luka (nadějná mladá spisovatelka). Navrhovala a šila nám kostýmy a přispívá dalšími drobnostmi. Poslední dobou jsem si s ní docela padl do noty, co se textů týká. Na posledním albu jsou dva její a myslím, že nebyly poslední.

Co plánuje RN na příští rok, pokud se vše podaří, jak všichni doufají?

Určitě natočíme k nějaké písničce z nového alba Andělé a bestie výpravný hraný klip. Něco ve stylu jako jsme udělali s Alegorií smrti nebo O lásce, o válce a o krvi. Prostě si zase chceme užít pořádného natáčení. Také máme v plánu celé album nazpívat v angličtině pro naše zahraniční fanoušky. Doufáme, že se situace kolem viru uklidní a budeme moct vystupovat. Na to se už opravdu těšíme. No a samozřejmě začneme psát novou hudbu.

Určitě sledujete hudební vývoj, alespoň ve své kategorii. Jak jej hodnotíte?

Myslíš kvalitativní? Rozhodně to vše šlo poslední roky nahoru. Velmi se zlepšila česká produkce. Pamatuji si doby, když byly v ČR všehovšudy dvě až tři studia, které uměly udělat dobrý metal. Teď už jich jsou desítky. A myslím, že mnoho z nich si už nezadá se zahraničím.
Kapely si mohou dovolit profi vybavení, spojení s celým světem je na pár kliknutí na počítači.
Já se v hudbě pohybuji už téměř dvacet lat a za tu dobu česká undergroundová muzika udělala ne velký krok vpřed, ale doslova salto.

Jaký máte v kapele názor na covery?

Zatím jsme žádný neudělali. Tak to asi o něčem svědčí. Ne že bychom byli proti, plánovali jsme jeden udělat. Ale vždycky raději dáme přednost vlastní tvorbě a práci na kapele. Všichni máme zaměstnání a rodiny, kapela je koníček, takže musíme zvažovat, do kterých aktivit kolem kapely budeme investovat náš čas. No a cover to zatím nebyl.

Díky za příjemný pokec a zkusím lehce „kacířský“ pozdrav: „Potkáme se na Mastrech.“

Zasílání
Upozornění na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíc hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Kecub
Kecub
30. 11. 2020 21:01

Zajímavá kapela, jdu si je najít

icanjan
icanjan
29. 11. 2020 18:04

Pěkné čtení, díky