Rocková kapela Marian 333

Rozhovor s hudebním srdcařem a front-manem Marianem o tom, jak se dá v naší republice živit muzikou.

Hraješ v současné době na kytaru a zpíváš v kapele Marian 333. Můžeš ji čtenářům blíže představit?

V kapele hraji na kytaru a zpívám. Základním jádrem kapely je hudební Jágr basák Rosťa Koky a bubeník Honza Hooxx Slawinski, s kterými společně skládáme hudbu a spolupracujeme s různými hudebníky a textaři, což dodává naší hudbě takovou zvláštnost.

Ale jak všude říkám, není to jenom o nás třech. V kapele máme tým lidí, kteří se o nás starají a pomáhají nám na koncertech i mimo něj. Jsou to např. náš cestovní a podiový manager Matěj Foltýn, pódiový technik Karel Mizcko, Katka Kates K.O. – basový technik a zároveň nejmladší člen týmu. Další člověk v týmu je kytarový technik Ivo Šebesta, který se stará o mé kytarové vybavení, ale jinak je dvorním kytaristou v ostravské formaci System of a Down Tribute. Nesmím opomenout naši managerku Lucku, která podle mě dělá tu nejtěžší práci, což je prodej naší partičky. Když si představím, že jednu dobu jsme na to byli jenom dva – já a Honza, tak za posledních pár let jsme udělali docela velký posun. Náš styl hudby se točí kolem rocku, kde se míchají různé žánry, ale momentálně prokládáme riffovou muziku spojenou se sólovými party a melodickou melodií.

Měl jsi zpočátku sám nějakého učitele na kytaru a hudební vzory?

Učitele jsem neměl žádného. Hře na kytaru mě naučil sám život – chodil jsem za kamarády muzikanty a od nich odkoukával hru na tento nástroj i různé finty. Od každého jsem si vzal něco a vytvořil jsem si svůj vlastní styl hraní. Z hudebních vzorů mám 2 základní – Richie Kotzena a Billyho Gibbonse ze ZZ TOP. Důležité je pro mě při hraní skloubit dohromady 2 věci – hru na kytaru a zpěv. Musíte zapojit obě půlky mozku – a to už je něco.

Ale to pochopí jen zpívající kytarista a taky to má jednu velkou nevýhodu – musíš cvičit na kytaru a jak skončíš, nemůžeš jít na pivo, ale musíš cvičit zpěv.

Vzpomeneš si ještě na svoje první hraní?

Vzpomínám si na své první hraní. S odstupem času musím říct, že se jednalo o diametrálně odlišné zážitky oproti současnosti. Bylo to první placené hraní, které bylo před lidmi v hospodě Slavie, kde mě místní štamgasti vypískali (nebyli připraveni na revoluci :-). Byl jsem z toho psychicky tak na dně, že jsem se tam musel po čase vrátit, zahrát znovu a dostat je zpět na svou stranu. To se povedlo a já získal energii, abych mohl jít dál za svým snem mít rockovou kapelu.

Je podle tebe těžké se v naší republice živit muzikou?

Je to hodně těžké, ale jde to. Člověk hlavně musí chtít a hudba musí být jeho životní styl. Pokud se chceš živit muzikou, tak dám pár tipů, jimiž téměř všemi jsem si prošel. Můžeš hrát třeba na ulici – říká se tomu busking, což je pouliční umění a divil by ses, kolik si v různých lokalitách můžeš vydělat za jeden den. Můžeš hrát na oslavách narozenin, svatbách a znám mnoho kapel, které se tím živí a nechodí do práce. Můžeš se stát hudebním producentem a založit si svoje nahrávací studio a tam nahrávat písničky ostatním kapelám. Nebo můžeš být studiový a nájemný hráč a zpěváci si tě budou najímat do kapely nebo studia a za to ti budou platit. Mám taky výborný tip – založíš si revival ZZ TOP a jezdíš po německých a rakouských Oktoberech, hraješ na velkých pódiích a ještě ti za to dobře zaplatí. Nebo si můžeš založit rockovou kapelu, pronajmeš si hudební klub, uděláš reklamu, naplníš klub, vybereš vstupné a zase máš penízena život. Ale jak jsem řekl na začátku, musíš se chtít živit muzikou a ovládat svůj hudební nástroj na takové úrovni, aby ti někdo za tvůj výkon zaplatil.

Kde si mohou fanoušci poslechnout vaše písničky a podívat se na vaše videoklipy?

Všechny informace o nás si mohou zjistit na našich nových webových stránkách, kde jsme dali všechno na jedno místo. Mohou se zde podívat na náš nejnovější videoklip Bookface, dozví se, jakým směrem se naše hudba vyvíjí. Poslechnou si tam naše písničky. Mohou se také přes náš web dostat na náš facebook, kde se dovědí, kde právě hrajeme a můžou si tam koupit třeba vstupenku na náš koncert. Je tam toho mnoho a spousta věcí bude dále přibývat. Fanoušci nás najdou na adrese www.marian333.cz.

Co bys popřál našim čtenářům a fanouškům?

Fanouškům i Vašim čtenářům bych chtěl popřát hlavně hodně zdraví, hudební lásky a ať si užívají každého dne naplno – ať už s dechovkou nebo pořádným rockovým nářezem. Zároveň bych chtěl poděkovat všem příznivcům kapely 333 za podporu a přízeň a budu se na Vás těšit na koncertech naši kapely 333.

Lucie Vrliková
mediální zastoupení
V případě zájmu o další informace, prosím kontaktujete:
Kontakt:
Tel.: 721 184 890
E-mail: promoprodukce@email.cz
http://marian333.cz/

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments