„Radeček": „Klasickou hudbu kvůli kapele šidím“

Kytarista skupiny O5 a Radeček RADEK SEKYRA je introvert, který dává rozhovory jen výjimečně, pokud někdy vůbec nějaký poskytl... Přitom právě on dal kapele název a patří mezi nejvýraznější postavy této sympatické party z Jesenických hor, která už 25 let dokazuje, že i popová muzika se dá dělat vkusně. Náš portál Muzika má to štěstí a vy s námi.

O5 a Radeček
„Radeček" se kterým je rozhovor na fotce uprostřed.

Jak se stalo, že zrovna tvé jméno se dostalo do názvu kapely O5 a Radeček?

Asi bych mohl říct, že proto, že jsem z kapely nejdůležitější 🙂 (smích) Ale pravda je taková, že šlo o náhodu. Prostě když jsme vymýšleli název, tak z nějakého důvodu padlo moje jméno a už to tak zůstalo.

Máš v kapele jakožto titulní muzikant nějaká privilegia nebo zvláštní povinnosti?

Jsem vrchní balič nástrojů do dodávky. Věcí na koncert máme čím dál víc a je potřeba vždycky vymyslet, jak všechno do auta narvat. A jelikož jsem v mládí hodně hrál hru Tetris, tak k tomu mám největší kvalifikaci 🙂 (smích).

O5 a Radeček

Na deskách i na koncertech tě mohou lidé slyšet i sólově zpívat. Většinou jen jednu skladbu, netoužil jsi někdy být frontmanem kapely místo Tomáše?

Jednou za čas si zazpívat je fajn, ale uzpívat celý koncert je něco jiného. Frontmanství navíc vyžaduje spoustu jiných dovedností, například komunikaci s publikem, a to já rád přenechám někomu jinému.

Prý vedle kapely působíš jako dirigent mládežnického komorního orchestru, jak to časově zvládáš?

Na hudební škole v Šumperku vedu smyčcový orchestr. Zkoušky i koncerty máme obvykle v týdnu, zatímco s kapelou trávím víkendy, takže to není problém. Zajímavé je, že tři členové naší kapely se kdysi jako děti dali dohromady právě v tomto orchestru, který teď vedu.

O5 a Radeček

Věnuješ se klasické hudbě i jako interpret?

Příležitostně ano. Ale s kapelou teď toho máme čím dál víc, takže klasiku trochu šidím.

S O5 a Radeček hrajete už 25 let ve stejné sestavě. Míváte v kapele "ponorku" a jak se to vlastně dá tak dlouho zvládnout hrát se stejnými lidmi?

Člověk musí trochu potlačit svoje ego ve prospěch celku. Už chápeme, že každej má svoje chyby, který nás na druhejch štvou, ale že je potřeba se s tím smířit a respektovat to. Taky se už skoro nehádáme, protože chápeme, že klidná debata vyřeší víc než řvaní a všichni jsou pak v klidu.

Jaká je tvoje nejoblíbenější píseň O5 a Radeček?

Obvykle ta poslední, na které zrovna děláme 🙂

O5 a Radeček

A je naopak nějaká skladba, která ti už leze krkem, ale hrajete ji na koncertech, protože si ji fanoušci žádají?

Moc to takhle nevnímám, ale asi logicky by to byla Praha, kterou hrajeme nejdýl a která nesmí na žádném koncertě chybět.

I přes dlouhou historii kapely se vám začalo hodně dařit až v posledních letech, čím si vysvětluješ najednou ten velký zájem?

Těch faktorů je určitě víc, ale jeden je jednoznačný: úspěšný singl Vloupám se. Když jsme ho natáčeli, uvažovali jsme dokonce o tom, že skončíme. Úspěch písně nám přinesl nejen spoustu nových fanoušků, zájem pořadatelů, ale i psychickou vzpruhu. Od té doby se nám daří a snad to tak zůstane.

Co ti teď dělá největší radost v kapelovém životě?

To, že se poslední roky s každou sezónou posunujeme dál. Letos třeba poprvé vozíme vlastní světelnou show. A možná je to i věkem, ale celkově jsme víc v klidu a užíváme si to.

Je něco, co bys změnil, kdybyste mohli s kapelou udělat v minulosti něco jinak?

Snad jen ten název 🙂 (smích)

Na co se v nejbližší době s O5 a Radeček nejvíc těšíte?

Po zimě nás opět čeká nabitá sezóna. Teď v únoru hrajeme hodně plesů, což je pro nás nová zkušenost, takže na to jsme zvědaví. No a pak léto plné festivalů, to nás nepřestane bavit snad nikdy.

Díky a těšíme se na koncerty a festivalovou sezónu.

O5 a Radeček
Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments