PUBLIC RELATIONS - nové album a nová éra

Severomoravská kapela Public Relations (PR) působí na hudební klubové scéně už od roku 2004. Její hudební styl se časem posunul od crossoveru k elektronickému rocku, kde je klasický rockový základ doplněn plnohodnotnou elektronickou složkou. Dosud nejvýraznější éra této kapely byla v posledních pěti letech, kdy se PR dostali do širšího povědomí: hráli na spoustě tuzemských festivalů, pořadatelé si je vybrali jako support na velké koncerty zahraničních rockových legend (Europe, Sweet), upoutali na sebe pozornost několika zajímavými videoklipy (Platonia, Hora) a hlavně se více zpřístupnili tuzemskému publiku, když ve svých textech přešli od angličtiny k češtině. A tak jsme se sešli s oběma „pěvci“ Honzou a Přemkem, a také s kapelníkem Tomem a celé to pro vás sjednotili.

Public Relation

Loňský rok přinesl zásadní změnu v kapele, nebo se mýlím?

Na sklonku roku 2019 jsme jako PR ohlásili několik novinek, a to že připravují nové album a že dojde ke změně zpěváka. Tato změna proběhla v přátelském duchu na prosincovém koncertu kapely v ostravském Akordu a předal jsem oficiálně frontmanské žezlo Přemkovi Weberovi. Nové album s názvem „Překonej svůj strach“ vyšlo na začátku února a autorsky a pěvecky jsem se na něm ještě podílel.

Comare, co tě vedlo k odchodu z PR?

Asi největším impulsem bylo, že bych se chtěl více věnovat svému autorskému projektu Comar in the Cube. Je to úplně jiná hudba, než hrají PR… klidnější, převážně akustická, jen s kytarou, pianem a rytmikou. A protože si z časových důvodů nemohu dovolit ten luxus působit ve dvou kapelách, rozhodl jsem se pro to, kde mě to víc táhlo, kde si budu moci dělat věci po svém, i když si uvědomuji, že to bude těžší, protože na to budu sám. Ale beru to jako výzvu. Většina z těch mých autorských songů se do PR nebo jiných předešlých kapel nehodila, tak se i těším, že si s nimi budu moci konečně pohrát a vypustit je do světa.

Tome, jak se rodilo album „Překonej svůj strach“?

Na jeho nahrávání jsem se těšil. Poslední dva roky jsme postupně pracovali na novém nahrávacím studiu a tohle měla být první nahrávka, která v něm vznikne. Nakoupili jsme spoustu nového vybavení a těšili se, jak budeme v klidu tvořit. Když jsme měli připraveno něco přes polovinu skladeb, oznámil nám Honza svůj odchod z kapely. Přiznám se, že jsme to trošku čekali, ale i tak to byl zvláštní pocit, po tolika letech. Kapela je něco jako manželství, často je to možná i komplikovanější, protože se na rozhodování podílí vice lidí. Logicky tahle informace měla vliv i na vznik alba, bylo jasné, že na něj nebude tolik času, jak jsme si původně mysleli, protože Honza nás chtěl definitivně opustit na konci roku 2019. Naštěstí to byl rozchod zcela klidný, nešlo o žádné spory nebo hádky, prostě Honza chce dělat něco jiného a my to plně respektujeme. Rozhodli jsme se tedy album pojmout jako takové symbolické uzavření Honzovy éry v PR a přidat na něj i skladby, které bychom asi za jiných okolností nikdy nevydali.

Co tím myslíš?

Naše tvorba byla vždycky vážná. Lidstvo vs. stroje, vztahy mezi mužem a ženou, temné stránky lidské povahy. To byla témata, která se objevovala v našich textech. Měli jsme ale v zásobě i nějaké skladby, které tak vážné nejsou, naopak. Byly to takové bonusovky, které jsme buď hráli na koncertech jako přídavek, nebo jsme je skládali do šuplíku s tím, že se třeba jednou nějak využijí. Z počátku jsem měl strach, jak do naší běžné tvorby zapadnou. Když ale bylo vše nahráno, smícháno a zmasterováno, dali jsme je vedle sebe a byli jsme překvapeni, jak to skvěle zní. Jsou to takové momenty odlehčení a myslím, že to albu nakonec prospělo. Prostě to celé dopadlo dobře a Honza bude mít důstojnou derniéru 🙂

Comare, závěrem nám řekni, o čem je vaše nové album? Co znamená název „Překonej svůj strach“?

Název je podle ústřední stejnojmenné písničky. Zpívá se tam o tom, že překážky jsou jen ve tvé vlastní hlavě, a že pokud chceme něco změnit, musíme začít u sebe, u svého myšlení. To cítím v dnešní době, kdy je kolem nás spousta dezinformací a lidi se snadno nechají zmanipulovat a vystrašit neověřenými zprávami z médií a sociálních sítí, jako velmi aktuální téma.

Přemku, jak došlo ke tvému angažmá do PR?

Někdy v září mi zavolal kamarád Honza Szabó, že Public Relations hledají zpěváka, zda by mě to zajímalo. PR jsem znal, byl jsem na několika koncertech a tvorba téhle kapely se mi vždycky líbila, proto jsem neváhal a odpověděl, že samozřejmě ano. Netrvalo dlouho a ozval se mi Tomáš, poslal mi pár skladeb, já jsem se je jakž takž naučil a domluvili jsme se na zkoušce. Ukázalo se, že by to mohlo fungovat.

A jaké bylo tvé první vystoupení s PR?

Datem mé premiéry byl 28. prosinec 2019. Moc jsem se na ni těšil, byl jsem spokojený, že se nám během relativně krátké doby podařilo upravit songy tak, aby mi seděly "do huby". Dovedeš si asi představit, jak mi bylo, když jsem se den před koncertem probudil a nemohl jsem mluvit. Hlasivky, zřejmě namožené častým tréningem, prostě vypověděly službu. A aby toho nebylo málo, Honza si vymkl kotník. To bude pěkná premiéra, říkal jsem si. Nakonec ale všechno dobře dopadlo, a za sebe musím říct, že jsem si první vystoupení maximálně užil. Úloha to nebyla úplně snadná, přece jen nahradit letitého frontmana není zrovna sranda. Vymysleli jsme to tak, že Comar odezpíval první polovinu setu, pak mi předal pomyslné žezlo a nastala má chvíle slávy. Na závěr jsme se do toho opřeli společně. Cítil jsem se skvěle, reakce lidí byly taky jen pozitivní, takže můj první koncert se rozhodně povedl!

Nové album „Překonej svůj strach“ je dostupné prostřednictvím Supraphonline.cz a samozřejmě na YouTube, Spotify, Deezeru apod. Fyzicky v podobě CD pak přes web kapely https://public.relations.cz a nebo na koncertech. PR se teď pilně připravují na jarní klubové turné, na které vyjede společně se spřátelenou metalovou kapelou Absolut Deafers.

Moc chytře to všechno zní a věřím, že si album najde cestu k posluchačům a médiím.

PUBLIC RELATIONS
PUBLIC RELATIONS
PUBLIC RELATIONS
PUBLIC RELATIONS
Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments