Projekt Carya vydal atmosférický debut

Martin Smělík a Barbora Gajdošová tvořící projekt Carya vydali nedávno debutovou desku s názvem Tales for Z. Ta vznikla v jejich domácím studiu a zvukově se volně inspiruje v elektronice, trip-hopu a v některých polohách nezapře ani vlivy kytarové alternativy. Album vyšlo na komunitním labelu Bughead Records.

Dvojice koncertovala už od roku 2016 pod názvem Mimo, v němž tíhla zejména k akustičtějším polohám. Úspěšně se zúčastnili např. soutěže Radia Wave Startér a zahráli si i na festivalech jako jsou Beseda u Bigbítu či United Islands. Etapa někdejších Mimo skončila na jaře roku 2019, když vydali poslední dvě skladby na komunitní kompilaci labelu Bughead Records společně s Billow, Yasminou Melliti či Naive Music. Tyto skladby zároveň předurčovaly proměnu jejich zvuku.

Zatímco některé důležité prvky jako atmosférické dvojhlasy a kytara, tentokrát však zejména elektrická, se přenesly i do nového projektu, Carya je v mnoha ohledech výrazně odlišná.

„V posledních dvou letech jsme čerpali inspiraci, skládali po večerech v našem brněnském bytě a objevovaly možnosti, které nám přinášel nový přístup ke skládání. Vyjížděli jsme na chatu a jiná místa, která nám umožňovala na několik dní vypnout a věnovat se jenom hudbě. Vše jsme se při tom snažili poctivě nahrávat, což se také stalo základem naší cesty k tomu, jak konečně dotáhnout nějakou nahrávku do spokojeného konce a filosofií, která je nám vlastně i přes všechny své zvukové nedokonalosti nejbližší,“ přibližuje Martin vznik alba, které kapela nahrála kompletně mezi zimou a létem roku 2020. Na jeho mixu a masteringu se posléze podílel také Vincent Stránský.

Na albu se mísí pasáže klidu linoucí se v potemnělé atmosféře elektronického zvuku s naléhavostí a energií, kterou do písní vnáší kytarové riffy, éterické vokály i beat. Album nemá jednotné téma, písně však spojuje inspirace v příbězích, a to jak knižních, tak těch osobních.

„Pocity absolutního klidu, napětí i bouře. Jezero i les. Všednost dní i bezmoc. Izolace. Víra i ekologie. Či boj o přirozenost sebe sama,“ poodkrývá Barbora témata některých písní. Na snahu vyobrazit různé příběhy odkazuje také samotný název alba - Tales for Z, které je zároveň věnováno dceři, jež se dvojici narodila v září roku 2020. „Nějak tak naivně doufám, že se Zoja skrze toto album někdy dostane ke knihám, které jsou v něm obsažené,“ doplňuje zpěvačka.

Album je možné stáhnout či zakoupit, a to jak v digitální formě, tak na kazetě na Bandcampu kapely.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments