Pražské jaro letos proběhne v alternativní podobě

Jubilejní 75. ročník Pražského jara letos ruší avizovaných 53 koncertů kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Letos se prodaly vstupenky v celkové hodnotě 25 milionů korun, vstupné se bude kupujícím vracet v plné výši. Pražské jaro ale nechává na zvážení posluchačů možnost darovat část vráceného vstupného jako podporu alternativního programu a na festivalové projekty budoucí.

Místo toho se organizátoři rozhodli najít alternativní podobu i v této obtížné situaci a alespoň některé hudební zážitky lidem zprostředkovat. Připravují přibližně deset živých online koncertů, které budou k dispozici zdarma na webových stránkách Pražského jara. Vybrané koncerty bude vysílat také Česká televize a Český rozhlas.

Například erbovní dílo Pražského jara – Má vlast Bedřicha Smetany – sice nezazní 12. května naživo, ale pravděpodobně bude Českou televizí odvysílán záznam některého z úspěšných provedení minulých let. Tím ale festivalový online program nekončí.

„Pražské jaro připravuje celou řadu dalších streamovaných koncertů – důležitou roli sehrají mladí čeští umělci a přední čeští komorní hráči. Usilujeme, aby byl v programu zachován koncert Brno Contemporary Orchestra se světovou premiérou díla Jana Ryanta Dřízala objednaného festivalem.

Jsme v jednání se zahraničními umělci ohledně možnosti streamovat pro české publikum zamýšlené recitály ze zahraničí. Jak s Českou filharmonií, tak s Pražskými symfoniky FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia či Collegiem 1704 usilovně hledáme náhradní program jejich koncertů,“ sdělil Bělor.

V alternativním programu se již oficiálně mohou diváci těšit na pěvecký recitál basbarytonisty Adama Plachetky, který uvede Zimní cestu Franze Schuberta. Koncert bude živě přenášen z Dvořákovy síně Rudolfina, kam byl původně situován.

Pražské Jaro 2020