Pozvánka na "Hledání synagogy" na Palmovce

Hledání synagogy bude premiérou skladby, která byla složena přímo pro Synagogu na Palmovce. Synagoga má svůj prostor vnitřní a vnější. Hledání synagogy je hudebním zkoumáním vztahů mezi těmito prostory. Co za zvuky z okolí se dostane dovnitř? Má synagoga svou vlastní zvučnost? Co mohou její návštěvníci v prostoru slyšet a vidět a co jim zůstává skryto?

Řecké slovo synagogein znamená místo setkávání. Hledání synagogy bude příležitostí k hledání setkání… Skladba byla složená přímo pro daný prostor jako site specific projekt. Zapojeni budou hudebníci Anna Romanovská Fliegerová (housle), Michal Hrubý (basklarinet), Petr Tichý (kontrabas), Štěpán Drtina (violoncello), Jakub Suchomel a Jan Horváth (bicí) a ruchový chór.

Tvorba Matouše Hejla zasahuje do oblasti vážné hudby, experimentální elektronické hudby, filmu, divadla, radioartu a multimédií. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která uvedla jeho skladbu Crossings. Je držitelem ceny za soudobou hudbu Trochu nižší C4 2018 nebo Ceny Karla Krautgartnera 2016 za nejlepší skladbu pro jazzový orchestr.

Za hudbu pro filmy Ztraceni v Mnichově a Staříci byl nominován na Českého lva. Opakovaně spolupracoval s Orchestrem Berg, se kterým mimo jiné v loňském roce zrealizoval imerzivní kompozici Prolínám, stmívám. Vystupuje v komorním kontextu jako hráč na klavír, cimbál, perkuse či baskytaru - nástroje, jejichž zvukové možnosti neustále objevuje a zkoumá.

Skladbu studoval ve Stockholmu na Royal College of Music, na pražské Akademie múzických umění a Berklee College of Music v Bostonu. Jaro Repka, autor vizuální části projektu, je light designér. Pracuje desítky let jako osvětlovač řady nejen divadel, například Opery Národního divadla a mnoha alternativních projektů.

Akci pořádá spolek Krajinou přílivu ve spolupráci s Václavem Špale
www.krajinouprilivu.cz
www.facebook.com/krajinouprilivurohanskyostrov
Podpora: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury ČR, Nadace Agosto Foundation, MČ Praha 8 a Muzika.cz.

Synagoga na Palmovce 15. a 17. 9. 2020
Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments