PBK Blues neměli vždy na růžích ustláno

Petr Kubíček je zapálený muzikant věrný stylu blues a jeho koncerty jsou vždy nabité adrenalinem a skvělým hudebním zážitkem. Ale ne vždy to bylo růžové a pravěk tohoto žánru u nás přinášel nejedné krušné chvíle hudebníkům. A právě to nás inspirovalo se setkat s Petrem a trochu si i zavzpomínat..

PBK Blues

Co je PBK Blues?

PBK Blues je vlastně celý můj život. Už v mládí jsem byl ovlivněný blues, u nás doma hrál Blues z Polského rádia Waršava 3 a otec měl rád rock and roll, tak jsem jako dítě poslouchal borce jako Billy Haley, Chuck Berry a další. První bluesovou skladbu, která mi zůstala v paměti byla Hootchie Coochie Man, tehdy jsem to slyšel od německé kapely Rattles a později se mi dostala do ruky verze od kapely Livin Blues a to bylo to pravé. Hned mě to chytilo a už jsem stavěl kapely ve škole. Bratr hrál bigbít, a tak jsme tajně chodili na zkušebnu a zapojili se do jejích aparátu a začal se rodit náš rythm and blues. Vždy nám za to nadávali, že jsme jím „roštelovali“ aparát. Ale tím nás neodradili. Potom přišli studijní léta a pořád mě pronásledoval blues i když jsem poslouchal Pink Floyd, Yes a podobné kapely.

Měl jsi nějaký vzor?

Díky polskému rádiu jsem mohl hluboce poznávat blues-tak že se na mne valili takové jména jako Eric Clapton, John Mayall, Stevie Ray Vaughan, BB King, Johny Winter a samozřejmě Jimi Hendrix a Gary Moore. Neměl jsem ale přímo vytyčený vzor. Od každého jsem něco čerpal a vytvořil jsem si svůj styl. Mám v sobě trochu Gilmoura, BB Kinga a Erica Claptona, to byli mojí kytaroví učitele.

Popiš začátky blues u sebe

Začátek nebyl vůbec lehký a sehnat muzikanty v době, kdy začínal řádit heavy metal a v Havířově byla i nadvláda punku, byl skoro nadlidský výkon. Já vlastně po prve vystoupil v undergroundové formaci ČHTL, to se psal rok 1982, ale poté co polovina kapely emigrovala, jsem musel hledat nové lidi, první pokus byl v roce 1984, ale ten byl hned po prvním koncertě ukončen a rozprášen policii. Tvrdý zásah a následek byl, že mně zatkli a odsoudili. Potom všem začala tvrdá ruka StB, odebraní pasu a zákaz výjezdu do zahraničí. Tím mně ale nezlomili a můj přechod do Polska byl přes řeku Olzu. Měl jsem dost známých v Polsku, co se týče „bluesmanů“, i ženskou jsem tam měl v Krakově (smích). Hrávali jsme na ulicích v Polsku, poznali jsme polské legendy jako Noczna zmiana bluesa, Jan Skrzek i Tadeusza Nalepu, který mě do dnes provází. A také jsem jezdil na Festival do Katovic na Rawa Blues.

Kdy začalo tedy PBK Blues?

V roce 1986 vznikla první formace PBK Blues. Hned na podzim jsme zahráli na Rockovém podiu a hned s toho bylo druhé místo, poté o rok později už to bylo první místo a postup do kraje a do Prahy. Ale to nebyla pro nás výhra. Státní moci se to nelíbilo a začali nám rušit koncerty i když jsme měli sdílenou zkušebnu s Prouzou, Masomlejnem, Mňága a Ždorp, hodně jsme koncertovali s kapelou BUTY. Všichni stoupali výš a výš a my jsme se museli stáhnout do undergroundu. Až po revoluci nás pozvali na velký open air koncert na Černé louce v Ostravě, kde jsme se opět setkali s kapelou BUTY a na oslavu, že jsme konečně zpátky, jsme s Butama vypili basu Fernetu. Sestava kapely se dost střídala, první formace byla Petr Kubíček-kytara, zpěv, Pavel Keller - kytara,Michal Lang (Prouza,Masomlejn) hrál u nás bicí, basu pak Rosťa Pope a flétnu a sax Jiří Tibitanzl (Mňága a Žďorp), Milán Skácelík-foukací harmonika, poté převzal bicí Ivan Laněk a basu Hynek Požár, Ivan Laněk dostal lano od Aleše Bajgra, tak šel hrát profi a vystřídal ho Vladimír Pecha (Masomlejn,Tichá Dohoda a Načeva). Ten se taky dlouho neohřál a odešel hrát do Prahy, delší dobu zastával bicí Lumír Outrata.

Pane jo, to jsou pohyby.. A co nějaký nahrávací počin?

No v roce 1999 jde PBK Blues poprvé do studia a vzniká album Balada o hornickém štěstí. Na tomto albu zahrál na basu Rosťa Wicher a bicí Tomáš Pech. Hodně jsme jezdili do Olomouce a do Břeclavi, tam máme celkem bohatou základnu fanoušků, např.koncert v Břeclavi v roce 2018 jsme měli hrát v malém areálu cca pro 100 lidí ale na koncert přišlo 400 bluesmaniaků , tak se to muselo přesunout na plac před zámek. Hodně jsme hráli na moto srazech pro Hells Angels, ale 2x jsme hráli také na celoevropském setkání v Libině, která byla střežena jako za války, kontroly na zbraně a na drogy, vrtulnik, samopaly-prostě úplné manévry (smích). V roce 2005 jsme nahráli druhé album, živě z Rakvic na Jižní Moravě. Hodně jsme se přátelili s kapelou ze Zlína Blues Station, tak jsme také společně koncertovali. Od roku 2011 jsme poprvé vyjeli na koncert na Skalákův Mlýn, kde se nám moc líbilo a hráli jsme tam ještě 2x..

Co PBK Blues a současnost?

V roce 2016 PBK Blues slavilo 30 let ve Stolárně v Havířově a pozval jsem původní členy kapely, kteří se nakonec do kapely vrátili a hrají do dnes. Ivan Laněk se vrátil za bicí a Rosťa Pope na basu. Potom to koncertě jsme se zavřeli do zkušebny a začali jsme pracovat na programu Tribute To Nalepa. V roce 2018 jsme dostali pozvání do Polského Otwocku vedle Varšavy a hráli jsme na Zaduszkach Bluesowych Miry Kubasinske a Tadeusza Nalepy asi pro 500 lidí. Koncert sklidil obrovský úspěch a tam jsme poznali muzikanty Breakout od Tadeusza Nalepy. Ptali se nás pořadatelé, jestli nemáme desku, že by jsme ji na místě prodali. Bohužel,deska nebyla tak jsme se rozhodli ji nahrát tak, že hned s kraje roku 2019 jsme šli do studia Mrož v Ostravě a desku jsme do tří měsíců nahráli. V létě jsme ještě koncertovali v Rakousku a Polsku a v 14.září jsme desku pokřtili ve Stolárně v Havířově, kmotrem se stal americký bluesman George Gral. Hned jsme album předali polské agentuře Delta a naše deska se hraje v polských médiích a v prosincovém čísle populárního časopisu Twoj Blues vyšla překvapivě výborná recenze na tuto desku. Agentura Delta pod vedením Andrzeje Matysika nám plánuje a vybírá letní bluesové festivaly v Polsku 2020 a pár už se podařilo zajistit.

Jak tedy vypadá konečná sestava kapely?

Dnešní sestava PBK Blues je Petr Kubíček-kytary, zpěv, Pavel Keller - kytara, Rosťa Pope-baskytara, Ivan Laněk - bicí, Zachari Alexandrov - proharp. Někdy nám na klávesy zahraje Wojtek Bobek z Polska a vokály nám někdy zazpívá Gabriela Vašková, Marie Kubíček Pešáková nebo i Sylvie Bee a na housle zahraje vynikající houslistka Helén Rockhousle z Prahy. Ta má na kontě koncerty s velkými osobnostmi Jako je Oskar Petr (Marsyas), Petar Introvič (Bluesberry), Joi Karafiat (Plastic People) a dalšími. Na videoklipu se nyní pracuje, oslovili jsme známého produkčního Patrika Pope, který se rád ujme scénáře. To je asi vše a dál se uvidí.

Držíme palce a na koncertě se určitě potkáme.

PBK Blues
Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments