Muzikanty udivuje „jednorázovka“ pro OSVČ

Muzikanty, lidi, kteří zajišťují a pořádají festivaly i produkční se obávají ekonomických důsledků v případě, že vládní opatření budou platit delší dobu. Vláda uvedla, že vyplatí OSVČ jednorázovou částku 25.000 korun. Žadatel musí předložit čestného prohlášení, například o poklesu tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180.000 korun.

„Myslím, že je to rozumná věc, ale všichni víme, že nic není jenom tak. Mám pocit, že to budeme muset nějakým způsobem vracet, vyrovnání všem ekonomika republiky neunese. Když na to dáme peníze, tak si pak budeme muset sakra utáhnout opasek,“ řekl ČTK František Ringo Čech.

„Ta výše mi však nepřijde zcela dostatečná. Je brzo na hodnocení kroků vlády, ale myslím, že hudebních a vizuálních umělců se to dotkne asi nejvíce, protože vláda srocování lidí na koncertech povolí až úplně na závěr,“ uvedl jako další Milan Cajs z Tata Bojs.

„Je to lepší než nic, vzhledem k tomu, že sedíme doma, tak toho zase tolik neutratíme, Vždycky v pátek a v sobotu lítostivě koukám na kalendář a říkám si, kde jsem všude mohl být. Má to i nějaké ekonomické důsledky, ale ještě horší by bylo, kdyby se nehrálo ani v létě,“ konstatoval Jan Haubert, frontman z Visacího zámku.

Petr Janda z Olympiku chápavě podotkl: „Chápu, že vláda nemá na rozhazování. Samozřejmě, že jednorázová částka příliš nepomůže, protože nevíme, jak dlouho bude tahle situace trvat. Umělci teď nebudou pracovat několik měsíců, a na to je 25.000 málo. Ale zaplať pánbů za to“.

Naopak lídr kapely Support Lesbiens Hynek Toman je k vládě kritický. „Vláda se tváří, že obecně pomáhá všem, realita je ale jiná, alespoň já to tak vnímám. Chápu, že převážná část podnikatelů asi nebudou voliči Andreje Babiše a tudíž nejsou pro něj prioritní položkou, ale tahle „rádoby pomoc“ podnikatelům je trochu k smíchu. Nám umělcům prakticky znemožnili jakoukoliv honorovanou činnost, takže třeba já jsem odkázán pouze na své úspory, protože vládou navržená jednorázová částka mi nepokryje ani třetinu našich měsíčních nákladů,“ řekl Toman pro ČTK.

Když se řekne A, musí se říct i B. Trendové kapely, nebo legendy vydrží třeba z tantiém, muzikanti z „druhé řady“ nebo „nízkorozpočtoví“ to budou mít rozhodně těžší, než se píše a než se zdá.

Peníze