Miroslav Paleček vydává album jako poctu básníkovi Seifertovi

Folkový písničkář Miroslav Paleček oslaví 12. listopadu 75. narozeniny a tak si nadělil docela pěkný dárek. Celkem 17 básní totiž zhudebnil na svém nové albu Písně domova (Pocta Jaroslavu Seifertovi). K natáčení si pozval spoluhráče na klávesy, housle, harmoniku, trubku, flétnu ba i smyčcové kvarteto. Nebylo to ovšem tak, že si vybral básně, napsal hudbu a vydal jako novinku. Potřeboval k tomu souhlas dědiců nositele Nobelovy ceny z literaturu (1984) a samotné nahrávání nebylo otázkou pár měsíců, ale album se točilo dokonce několik let.

„Nenapadlo mě, že by ze zhudebněných básní pana Seiferta mohlo být cédéčko. Je to "kláda" sedmnácti písní, což není možné zvládnout za chvilku. Takže jsem to dělal postupně a po částech jsem žádal o autorizaci dědice přes Ochranný svaz autorský, což trvalo rok a půl,“ uvedl Paleček.

„Okamžitě jsem si uvědomil, že tak silný materiál nejde zpracovat jako běžnou folkovou píseň s kytarou a foukací harmonikou. Měl jsme pocit, že tam musí být nástroje, které vyzdvihnou vznešenost a krásu těch básní,“ dodal Paleček s tím, že potvrdil spolupráci s Pavlem Fořtem, který nahrál a zaranžoval nástroje.

„Přiznám se, že jsem básničkám nikdy v minulosti nepřišel na chuť, ale před časem jsme narazil na Seifertovu báseň Hora Říp, a když jsem si četl ty nádherné jednoduché verše, už jsem si zpíval melodii. Později jsem si zadal do vyhledavače heslo Jaroslav Seifert a mimo jiné na mě vykoukla i báseň Píseň o lásce, která okamžitě svými verši zapadla do nálady a tempa doprovodu, jako by tam patřila snad už odjakživa,“ uzavřel písničkář Paleček svůj nový počin po posledním albu Ježkárny.

Miroslav Paleček -Písně domova
Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments