Michal Šindelář vzpomíná na tátu Dědka z Katapultu

Měl slavného tátu, co hrál v ještě slavnější kapele. Pak se naučil na bicí a byl tak dobrý, že ho do té kapely vzali. A pak hrál mnoho let se svým slavným tátou v jeho slavné kapele na největších pódiích nejslavnějších fesťáků. Možná to byla náhoda, ale zhruba v době desetiletého výročí smrti legendárního Jiřího "Dědka" Šindeláře, basáka z Katapultu, dostal jeho syn nápad na zajímavý projekt. Výsledek téměř dvouleté práce je hotov. Album s názvem Můj táta Dědek se nahrávalo postupně poslední dva roky a zahráli si na něm Milan Broum, Milan Špalek, Petr Šťastný, Vojta Říha, Marek Abrahám a Karel Novák.

„Natáčení s každým z hostů byl krásný zážitek“, popisuje Michal Šindelář: „To, co je pro celou desku společné, je právě jejich přístup a atmosféra, která zavládla hned po prvních pár tónech. Nahrávali jsme společně v jedné místnosti, bez střihů, oprav a moderního čištění, což jak doufám, Vás aspoň na chvilku přenese do dob, kdy rock and roll byl (slovy Keitha Richardse) „pár chlápku v jedný místnosti se stejnou náladou“. Umocnilo to i to, že každý z hostů hrál na tátovu baskytaru Fender.“

A jak celá realizace projektu začala nám osvětlil Michal:

„S Katapultem jsem hrál osm let na bicí. Po tátově smrti jsem se jim začal vzdalovat a věnoval se více kytaře, k občasné nelibosti fanoušků a i mé vlastní, jen jsem si nedokázal vysnít, za kým bych chtěl na jevišti sedět. První myšlenka na desku, která by byla věnovaná tátovi, jeho práci a tomu, co zanechal v životech svých fanoušků, přišla v létě roku 2018. Blížila se oslava tátových 70. narozenin, a ačkoliv to bylo skoro deset let, co si vybral jinou cestu, než tu materiálně fyzickou, tak koncert, co koncert jsem potkával jeho fanoušky všech věkových kategorií, všech (obou) pohlaví a dokonce i národností a viděl, že svým způsobem je tady táta pořád. A stejně jako všichni vzpomínali na muziku, kterou s Katapultem udělal, tak vzpomínali i na osobní zážitky, jaký byl táta člověk a co pro ně znamenal a hlavně pořád znamená. Teď je srpen 2020, já sedím v režii studia a poslouchám finální mixy nahrávek a stále se mi nechce věřit, že se to podařilo dát vše dohromady a zároveň mám obrovskou radost. Musím poděkovat všem hostům za neuvěřitelnou vstřícnost a ochotu, která při jejich nabitých programech byla nadmíru úžasná.

Michalova slova potvrzuje Milan Broum z Olympiku:

„Když mi Michal před časem zavolal a popsal mi svůj nápad, nemusel jsem se dlouho rozmýšlet. Líbilo se mi to, že chce udělat podobnou věc pro svého tátu, i projekt samotný. "Dědka" Šindeláře jsem navíc měl vždycky rád. Byl to skvělý muzikant, lidsky kvalitní a sympatický člověk. Do Katapultu nezaměnitelně patřil - nejen jeho způsob hry na basu a zpěv, ale i knír, pohyby, tak nějak celková vizáž. Dědek si tuhle poctu prostě zaslouží.“

Křest a koncert s řadou hostů nahrávala Česká televize, a záběry využije v dokumentu o Jiřím "Dědkovi" Šindelářovi, který poběží začátkem roku 2021.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments