METAL FACTORY: „Nabízíme poslouchatelnou rockovou muziku“

Už jsme vás informovali, že v rockové líhni Ostravě vyrostl nový „tvrdý“ projekt. Dva bývalí členové legendární Salamandry Jarda Pišta Sedláček a Venca Moch spojili své síly s bubeníkem Markem Šántou a netradičně dvěma zpěvačkami Pavlínou Mochovou a Zuzkou Batkovou a vyrazili na zteč, dobýt rockové slechy fanoušků. Už první skladba sklidila pozitivní ohlasy a tak jsme na portálu Muzika.cz neváhali a se členy kapely si tento projekt více přiblížili.

Co je Metal Factory?

Vašek: Jsme nově vzniklý projekt z Ostravy (odkud všichni pocházíme) a hrajeme metal - nejvíce asi na pomezí melodického a power metalu. Nerad bych nás ale v tuhle chvíli někam pevně zařazoval - jednak se ani zdaleka nepokládám za experta přes hudební styly a jednak si nás fanoušci jistě zařadí sami podle věcí, které budeme postupně vypouštět. Jsme female-fronted kapela a zakládáme si na kombinaci takové kategorie ženských zpěvů a žánru, která na domácí scéně z našeho pohledu chyběla.

Jaká je vaše vize do budoucna, jaké máte sny?

Vašek: určitě bych zůstal především u vizí a snů, jelikož - stůjme nohama na zemi - v dnešní době asi není radno plánovat ani slibovat vůbec nic. Přesto bych se ale s METAL FACTORY rád zařadil na českou metalovou scénu a získal tam dobré jméno, pevné místo a produkoval poslouchatelnou hudbu, která bude dělat radost jak fanouškům, tak nám - a to mi osobně asi bude stačit ke spokojenosti. Protože co si budeme povídat, jít jako nová a bezejmenná kapela do metalu primárně pro výdělek je téměř s jistotou (až na pár výjimek) úplně mimo realitu.

Na úvod jste zveřejnili videoklip ke skladbě Dirty Game. Co říkáte na reakce posluchačů?

Vašek: Šel jsem s kůží (a nejen svou) na trh a byl jsem značně nervózní, jak to lidi přijmou. Za mě osobně nevýslovná radost a obrovské poděkování všem, kdo nás podpořili shlédnutím, sdílením nebo pochvalou. Pro mě je to jednoznačný signál, že to nebyl hloupý nápad a budu pevně věřit, že se budeme líbit i nadále.

Na konci Vašeho klipu zní krátké ukázky dalších skladeb - to je nástin tvorby do budoucna?

Vašek: Ano, jsou to ukázky z několika dalších natočených věcí - dali jsme je tam jednak proto, abychom naznačili, že Dirty Game není jen blesk z čistého nebe a také proto, aby bylo zřejmé, že nás budou čekat věci jak rychlé, tak pomalé - včetně balad. Materiálu ale máme samozřejmě rozpracováno podstatně více.

V kapele máte 2 zpěvačky - proč jste zvolili tento model?

Pavlína: S Vaškem jsme Zuzku oslovili již dříve na otextování několika demo snímků - je to dlouholetá kamarádka a víme, že v hudbě není žádným nováčkem. Ona nám pak poslala texty (kvůli frázování) rovnou nazpívané. V tu chvíli nám došlo, že nejen skvěle zpívá, ale její hlas je ve skvělém kontrastu k mému hlasu. A bylo jasno. Navíc koncepci 2 zpěvaček můžeme vidět u nejedné české či zahraniční kapely. A mi je tahle koncepce prostě sympatická.

Budou další videoklipy nebo deska?

Vašek: Materiálu máme tolik, že bohatá deska je určitě dříve nebo později zcela reálná. Nicméně projekt jsme rozjeli v poklidném tempu a rádi bychom aby to tak i zůstalo, a tak se nechceme vázat na konkrétní termíny.
Zuzka: S naším kamarádem Bořivojem Masnicou, který nám natočil Dirty Game, už máme dohodnutou další spolupráci, a tak se těšíme, až nám to současné podmínky dovolí a pustíme se do natáčení dalšího videoklipu ve stejné kvalitě. Nicméně je možné, že do té doby ještě zpracujeme nějaký, alespoň trochu koukatelný materiál, který zveřejníme. Chceme být k lidem co nejblíže a k tomu je obraz a zvuk podstatně lepším nástrojem, než zvuk samotný.

Kdo skládá hudbu a píše texty?

Pavlína: Hudbu skládá v tuto chvíli převážně Vašek, protože měl při založení Metal Factory v šuplíku již spoustu v podstatě hotových nápadů, ale všichni se na výsledné tvorbě nějakým způsobem podílíme a do budoucna podílet chceme. Texty píšeme já, Zuzka i Vašek, ale před nahráváním je zasíláme na finální jazykovou korekturu. Přece jen to u nás za angličtinu schytává nejedna kapela.

Když už jsme u zvuku, spolupracujete se studiem Mouseville z Ostravy - jak se tato spolupráce narodila?

Vašek: S Michalem Ruckým jsme kamarádi dlouhé roky, je to profesionál s moderním přístupem a vím, že věci, které mu projdou rukama, jsou vždy vyrovnané a dobře se poslouchají. Takže vcelku logická volba. S výsledkem jsme všichni spokojeni. Nahrávání ve vlastním studiu spolu s mixem a masteringem u Michala nám dává celkem široké možnosti jak během tvorby skladeb, tak během úpravy výsledného zvuku.

Pišto, o tobě je obecně známo, že jsi za svou bohatou hudební kariéru stihl vyzkoušet nepřeberné množství baskytar a aparátů. Co bys hodnotil jako nejlepší a na co teď hraješ?

Vyzkoušel jsem všechno od Ampeg, až po Zoom nebo Kemper profiling amplifier. V současné době používám pouze značku EBS. Baskytar mi prošlo rukama taky dost, ale v poslední době mě příjemně překvapila značka Spector. A hraju na basu českého výrobce Honzy Růžičky.

Pišto a Vašku, nemůžu se nezeptat - co vedlo k vašemu odchodu ze Salamandry? A je tvorba METAL FACTORY Salamandrou ovlivněna?

Pišta: Ze Salamandry jsem odešel po 14 letech, třech studiových albech, asi třech stovkách koncertů a po hektolitrech vypitého piva. Co na to říct? Děkuji, stálo to za to (Lemmy Kilmister by ze mě měl jistě radost)
Vašek: Důvody svého odchodu jsem se snažil mnoha lidem vysvětlit osobně a učinil jsem tak částečně i prostřednictvím Facebooku, ale není to povídání na 2 věty. Odešel jsem ale, věřím, v dobrém a s velkou pokorou. Každopádně jsem v posledních dnech logicky obdržel nejeden dotaz na téma, zda souvisí METAL FACTORY s mým odchodem ze Salamandry. Obě skutečnosti spolu nesouvisí nijak. V dnešní době není problém působit i ve více hudebních uskupeních zároveň, a konkrétně v Salamandře si takovou fází prošla možná i většina členů. Co se pak týká tvorby - u Salamandry jsem působil téměř 10 let, takže některé nápady na skladby, které zazní v METAL FACTORY, samozřejmě vznikly již během této éry. Nicméně autorem drtivé většiny skladeb je v Salamandře kapelník Pavel Slíva - opět zde tedy příliš nevidím souvislost.

Proč by si měli posluchači poslechnout právě METAL FACTORY?

Zuzka: Pokud milujete muziku jako my, tíhnete k rocku a metalu, a obzvlášť máte-li rádi holky za mikrofonem, není žádný důvod si nás neposlechnout!
Pavlína: Rádi bychom zaujali i širší publikum mimo jiné tím, že se v rámci naší tvorby objeví skladby na pomezí různých metalových žánrů. Alespoň tedy z mého pohledu. Už nyní víme, že třeba při tvorbě zpěvových linek máme na věci často rozdílné pohledy a výsledek je vždy dílem společné práce - a pokaždé trochu jiný. A jistou barevnost a rozmanitost určitě chceme zachovat. Možná si do budoucna i trochu zaexperimentujeme.

Zuzko, nejen že zpíváš, ale říká se, že jsi také multiinstrumentalistka - na co všechno umíš hrát?

Zuzka: Myslím, že jsem něco jako oblíbená kreslená postavička brouk Pytlík. Zvládnu toho dost, jenže všechno tak nějak lidově 🙂 Moc ráda si zahraju na jakýkoliv hudební nástroj, kterému alespoň v základu porozumím, ale virtuóz ze mě nikdy nebude. Zahraju si na klavír, na kytaru, cajon, flétnu, cello... Co se kapely týče, tak nástroje nechávám povolanějším.

Co tvoje hudební vzory Zuzko?

Zuzka: Je hodně kapel, které mám ráda, od Deep Purple přes Evanescence až po Five Finger Death Punch, ale vyloženě hudební vzor nemám, jsem ráda originál.

Co tě Zuzi inspiruje při tvorbě textu?

Zuzka: Pro mě jsou věci okolo hudby ryze pocitová záležitost, a to se promítá i do textů. Svůj běžný "civilní" život si neumím představit bez logických a racionálních základů a hudbu vnímám jako skvělý ventil, kterým může muzikant leccos upustit. Náměty, které mě při psaní ovlivňují, se většinou dotýkají životní filozofie a věcí, které se týkají našeho fungování ve společnosti.

Pavlíno, vyhrála jsi soutěž Česko zpívá 2014, jaký to byl pocit? Jak vnímáš svůj posun ve zpěvu od té doby?

Pavlína: Ačkoli se v té době nejednalo o médiálně masově propagovanou soutěž jako např. Česko hledá Superstar, byla to pro mě jako zpěvačku obrovská zkušenost a možnost nahlédnout do hudebního světa, poslechnout si názory producentů. Co se týká posunu ve zpěvu, myslím, že jsem od té doby někde výrazně jinde. Působila jsem v několika, byť amatérských kapelách, a pomohlo mi to formovat pěvecký styl, který mi sedí nejvíce.

Stejně jako u Zuzky - máš Pavli nějaké hudební vzory a co tě ovlivňuje při tvorbě textů?

Pavlína: Mám ráda plné ženské hlasy. Obrovskou inspirací pro mě dříve byla Gabriela Gunčíková - a to nejen svým hlasem, ale i energií a celkovým projevem (což jsem měla možnost poznat i naživo). V poslední době je pro mne podobnou inspirací Noora Louhimo z Battle Beast.
Pavlína: Ke tvorbě textů, stejně jako u Zuzky, jsou to především emoční záležitosti. Velmi mně baví válečná tématika.

Co říkáte na covery?

Vašek: Vlastní zkušenost - když jsem kdysi začal hrát v revivalu, chodili na nás lidi a já si připadal jako kytarista. Když jsem pak začal hrát v kapele s vlastní tvorbou, mám pocit, že teprve poté jsem začal jako kytarista připadat také posluchačům. Nesrovnatelné.

Díky všem za super pokec a věřte, budeme vás na Muzika.cz sledovat a držet palce. Jen aby se už mohlo hrát na akcích živě!

Zasílání
Upozornění na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíc hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Marcel
Marcel
29. 4. 2021 21:25

Dik, fajny pokec. Drzim kapele, 🤘🤜🤛🤘 a tesim se na dalsi veci.. 🤟