Legendy se vrací - recese, která přerostla ve stálici!

Originální seskupení špičkových muzikantů Legendy se vrací potkáváme na pódiích už 17 let. Pořád z jeho vystoupení čiší ta nezaměnitelná energie, brilantnost a notná dávka recese, kterou umí nabídnout v těch nejpřesnějších dávkách svým fanouškům.

Legendy se vrací

Jak vlastně tahle ta parta vznikla a co je tím základním hnacím motorem, že stále drží pohromadě?

Nápad zahrát si akusticky staré dobré rockové pecky jsme s Izzim (Doga) měli už nějaký čas, ale hlavním impulsem byla jistá sázka s našim kamarádem. On vyhrál a my museli nacvičit na „akustiky“ do týdne hodinový koncertní program. Naštěstí byl po ruce Civoš (Andonis Civopulos), který se vrátil ze švýcarského angažmá a nabídl se, že nám pomůže. První koncert byl tedy ve třech a měl takový ohlas, že přímo ten večer jsme dostali nabídku na další tři vystoupení. Sranda byla, že se nás lidi chodili ptát, jak se jmenujeme a kolik stojíme a my nevěděli ani jedno. Ale hraní nás bavilo natolik, že jsme výzvu přijali a první rok absolvovali už nějakých 40 vystoupení. To už byl s námi i hráč na cajón a náš super kámoš Libor Pyško. S cajonem, který Libor proměnil s percusí na regulerní rockový buben to už byla pořádná jízda a Legendy byly zjevením. Hráli jsme a stále hrajeme staré rockové pecky akusticky, ale ve svých aranžích, tedy cílem nebylo napodobit originál, ale zahrát tu píseň jinak.

Spousta kritiků o Vás říká, že jste jen bandem hrajícím covery?

Ano, tohle jsme taky zaregistrovali, ale proč ne? Ve světě se nad tím, že jednu píseň nazpívá více zpěváků nikdo nepozastavuje, a naopak jsou kolikrát covery populárnější než originály. Vždyť si vem Joe Cockera, Tinu Turner a mnoho dalších. Píseň je od toho, aby se hrála a my dnes plníme jakousi úlohu výchovných koncertů pro mlaďochy, kteří tu dobu nezažili a vracíme naší generaci mládí. Dnes ty pecky, co hrajeme už pomalu nikde živě neuslyšíte a bylo by škoda, kdyby se jejich sláva nešířila dál.

Váš repertoár je vskutku obdivuhodný, kolik věcí máte vlastně v repertoáru?

Ten počet písní jde ke třem stovkám, ale pevný základ tvoří zhruba 60 písní, ze kterých během show zahrajeme tak třicet. Ale nespíme na vavřínech a stále hledáme nové a nové věci, které by se daly udělat a publikum pobavily. Ne vše nám pochopitelně na akustické kytary sedí, takže občas zjistíme, že píseň, o které jsme si mysleli, že bude fajn, musíme vyřadit a zase naopak píseň outsider se stane stálicí repertoáru.

Jak to, že každý Váš koncert je jiný, což nemáte pevný play list?

Ano, to je jedna z předností Legend, že ani my netušíme, které písně budeme ten večer hrát. Máme připravenou určitou sestavu, ale z podia reagujeme přímo na typ a náladu publika. Je to celkem velké dobrodružství a kluci v kapele reagují na „předpísňové“ povídání, už během prvních slov poznají, co bude následovat, což i samotné muzikanty drží ve střehu a napětí.

A co vlastní tvorba? Nikdy vás nelákala?

Podívej, Legendy se vrací je konkrétní projekt s jasným cílem pobavit lidi a dát jim v určité kvalitě to co mají rádi. S oblibou říkáme, že nemáme čas hrát písničky, my hrajeme jenom hity (smích). Základní sestava Legend je tvořena muzikanty, kteří ledasco dokázali a kteří ve svých dalších projektech tvoří, skládají, komponují, textují a vytvořili řadu známých věcí, tudíž v Legendách nemusí dokazovat své autorské ambice. Ale i přesto to na nás někdy přijde a díky tomu jsme udělali pár autorských CD, ale hlavně pro radost (CD Slovo chlapa, Po setmění). Udělali jsme po svém na Cd i československé pecky šedesátých let akusticky a ty mají velký úspěch. Jde o věci, které dnes z rádií neuslyšíš, ale všichni je znají. Když se mohu pochválit, tak jsme třeba u nás dostali do povědomí píseň Hej Sokoli, na kterou jsme udělali i český text.

Sestava Legend je poměrně proměnlivá a řada fanoušků se ptá, zda s vámi ještě koncertuje Izzi z Dogy.

Izzi je právoplatným a důležitým článkem Legend a to nejen tím, že udržuje vlasový průměr v kapele (smích), ale je to výborný muzikant a kamarád. Hraje s námi tehdy, když nekoncertuje s Dogou, tedy hlavně v zimním období, ale i v létě se s námi poměrně často objevuje. My jsme původně hráli i bez Izziho jen ve třech, ale pak jsme přizvali ke spolupráci pianistu Miro Bazgera, se kterým jsme si najednou mohli dovolit zahrát i trošku jiný repertoár. Miro před dvěma roky dostal lano ke slovenské zpěvačce Kristýně, takže dnes plní úlohu důležité rezervy na střídačce pro případ, že by se někdo v týmu zranil (smích) a na jeho místo nastoupil fenomenální basák a báječný chlap Radim Hanák, který zapadl do základní sestavy hned na první dobrou a čtveřice Civopulos, Pyško, Hanák a Šiška dnes hraje valnou většinu koncertů. A když má Izzi čas, jsme ještě o jednu kytaru a rockový hlas silnější. Abych byl úplně vyčerpávající, musím zmínit i výborného ruského kytaristu Denise Chabibulina, který už s námi taky pár koncertů odehrál a jeho přítomnost umožňuje Civošovi realizovat si svůj sen s legendárním Speciálem, takže když Civoš si chce zahrát na elektriku, Denis je po ruce a vždy připraven pomoci Legendám.

A nyní krapet odbočíme a půjdeme k tobě. Jsi nesmírně činorodý člověk a vím, že se v poslední době věnuješ i novému filmu komedii Ženská pomsta (premiéra 9.9.2020), bude i v něm nějaká muzika?

Vzhledem k tomu, že režisérem komedie Ženská pomsta je režisér a hudebník Dušan Rapoš, písně ve filmu nesmí chybět. Postará se o ně Lešek Wronka a svou stopu v něm zanechají i Legendy, jeden song napsal pro Petra Koláře Miro Bazger, já napsal texty ke třem písním a vypadá to i na hustou instrumentálku od Civoše, takže uvidíme.

Máš s Legendami ještě nějaký nesplněný sen?

Sny si plním za pochodu a neustále. Legendy jsou moje srdcovka, relax, odreagování a superparta kámošů. Budu rád, když dál budeme rozdávat lidem radost z muziky, na které jsme vyrostli. To že to asi děláme dobře potvrzuje i stovka koncertů ročně a radost diváků, ať jde o velký festival, slavnosti nebo hraní na nějaké soukromé párty. Muzika nás baví a dokud nám a fanouškům bude přinášet uspokojení, potáhneme tu káru dál a dál!

Přeji hodně štěstí Legendám a snad se někde potkáme. Jak to zatím vypadá letos?

Hraní a koncertů bude i letos dost, mrkni na www.legendysevrací.cz, sekce koncerty, tam máme celý rok poctivě zmapován a každý den tam doplňujeme i nové akce. Pokud by chtěl někdo Legendy pozvat na svou party máme tam i kontakt na náš managment.

Díky a držím palce! Prostě tady platí „Legendy nestárnou, Legendy zrají…a basta!!!“

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments