Legenda českého reggae veze do Lucerny VŮNI TRÁVY

Desinfikovaný Lucerna Music Bar ožije reggae hudbou. Už tuto středu 23. září zavítá do Prahy domácí klasika žánru pocházejícího z Jamajky - mladoboleslavská kapela Švihadlo. V souladu s aktuálními pravidly kolem koronaviru se zde odehraje křest alba Vůně trávy. Nové chytlavé texty se točí nejen kolem žen, postoje k víře, ježdění na kole i policejního zatčení na Kubě.

Takřka do poslední chvíle přitom přetrvávala nejistota, zda se hudební akce opravdu uskuteční. Původní jarní termín byl kvůli zdravotním opatřením dokonce už nadvakrát odsunutý.

„Jsme schopní splnit pro koncert veškerá hygienická nařízení. Každý divák bude mít své určené místo k sezení. Dokonce i klimatizace klubu je desinfikována,“ uvedl pro Muzika.cz Šimon Kotek z vydavatelství 100PROmotion. Kdo si bude chtít zatančit, bude to možné u pódia - ovšem pouze s rouškou.

Hudebně se kapela vrací k dřívějšímu zvuku.

„Je to změna oproti posledním deskám, do kterých mě bavilo pumpovat elektroniku. Ovlivňovalo mě tehdy, že jsem poslouchal třeba Masive Attack a trip-hop,“ říká frontman kapely Petr Šturma.

„Dnešní písničky jsme schopní zahrát živě, máme navíc jen zpěvy,“ podotýká s tím, že mimo reggae nyní poslouchá etnickou, hlavně indickou hudbu.

Kapela ŠVIHADLO hraje reggae už 37 let, vznikla v roce 1983 v Mladé Boleslavi. Za dobu své existence vydala 6 řadových a 2 výběrová alba. Vytrvale objíždí kluby a festivaly v České republice a na Slovensku, koncertovala v okolních zemích a dokonce i v Číně. Jedna z nejznámějších skladeb Zelený list má 900 tisíc shlédnutí na Youtube.

Křest alba VŮNĚ TRÁVY se koná 23. září v pražském Lucerna Music Baru.
Původně vyšlo už 13. března 2020 (na labelu 100PROmotion v distribuci Supraphon), ale kvůli koronavirovým opatřením se akce už dvakrát přesouvala. K první písni nového alba s názvem Krouhám vzniknul i videoklip, který je volně k vidění na www.svihadlo.cz.

Album Vůně trávy, které vyšlo po devíti letech, obsahuje 11 písní s osobními tématy životní filosofie, ekologie i vztahů. Jeho název překvapivě neodkazuje na marihuanu, ale na Vietnam. Petr Šturma je totiž vášnivý cyklista, který každoročně v únoru vyráží s kamarádem za exotikou. Vždy na kolech, na tři týdny, už od roku 1998 - Jamajka, Kostarika, Mexiko, Tanzánie, Nepál, Indie...

Na desce se objevuje celá řada hostů, někteří se podíleli na textech spoluautorsky: Kato (Prago union), Vasilův Rubáš, Michal Šeps, Yannick Tevi (Vanua2), Vincent Richards, Bharata Rajnošek, Alexey Chudinov (Barbecue), Jana Otáhalová. Album je k poslechu na všech klasických streamovacích službách, jako je Spotify nebo Apple Music.

Švihadlo - Vůně trávy
Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments