Jaroslav Albert Kronek: Pořád nás to ještě bere

Hudební kapela Alband v čele se zpěvákem Jaroslavem Albertem Kronkem dávkuje svěží energii svým posluchačům už deset let. Koncem loňského roku vyprodala po sobě 3 koncerty v Brně, nedávno zveřejnila další nový klip. Když se řekne „A“, musí se říct i „B“ - což v tomto případě je připomínka, že J. A. Kronek je spojován v minulosti s kapelou Kern, která tady zanechal pořádnou porci hitů, které se dodnes hrají v médiích nebo na různých akcích. Kdo by neznal Fernetový oči, Blízko nás, Exploze snů a další. Teď zapomeňte a seznamte se s Jaroslavem Albertem Kronkem a jeho Albandem blíže.

ALBAND

V začátcích Albandu jste vydali CD Kalibrace smyslů a pak následovala dlouhá tvůrčí pauza až do vydání Reziduum, které je pestrobarevnou směsicí rocku, blues a folku s takovým tím charakteristickým hardrockovým DNA. Můžete srovnat začátky Albandu s tím, co hrajete dnes? Posunuli jste se za ty roky?

Hm, posunuli... A zjistili, že každý z nás má jiný práh bolestivosti, práh tvořivostí a hranici ješitnosti. Začínáme hledat konec provazu v zašmodrchaném klubku hudebních sdělení, potřeb a uspokojení. Byl to let let, než jsme se dozvěděli taky něco nového i o sobě. Třeba to bude k něčemu dobré i v dalších tvůrčích letech ALBANDu...

Váš nový klip k písni Zbude ze mě půl z alba Reziduum je zábavný a plný nadsázky. Budíte dojem, že vás baví dělat si srandu sami ze sebe.

Je to těžká zkouška v tomto věku. Umět udělat parodii sama sebe, umět se tomu navzájem zasmát a ještě to nabídnout jako reprezentaci souboru do médií. Naštěstí neděláme doom metal a nemáme v náplni práce sklíčovat lidi.

Natočení klipu v dnešní době může stát velké peníze. Vyplatí se tato investice? Nebo pak děláte úsporná opatření někde jinde?

Dneska všechno něco stojí. Něco víc něco míň. Nástroj, aparatura, efekty, blbej popruh na kytaru, košile na koncert v nemačkavé úpravě, klipy, studio, merch, tour manager a spousta dalšího. Zdá se šetříš a stejně ti to ty prachy sežere. I ty v tom prasátku i ty v tom strožoku. Čím výš tím víc. Někdy se ale šetřit nevyplácí.

Nebo se pletu a přísná životospráva je váš denní chléb? Jak to máte se zeleninou a cvičením v reálném životě?

Opět nekonečná smyčka v toku roků. Tady mohu hovořit za všechny. Na zkouškách se docela vážně mimo muzicírování bavíme: co kdo jí, co a proč vaří, jaký čaj a proč nesladit, nesolit, jak vyzrát na reflux, kolik kroků je dobré denně ujít, co funguje na obruče kolem pasu a kolik hodin denně spát. Důležitá je i výměna svých objevitelských zkušeností. Téma kuskus, cuketa, krůtí maso, tatarák z červené řepy, kolik toho bílého suchého vína na úkor pitného režimu atd. Kolikrát je ta diskuse delší a pro další soužití důležitější než vlastní opakování playlistu.

Ale vážně... bohémský/muzikantský život přece jenom má svoje specifika a určitě není pro každého. Přes týden práce, ve volnu zkoušky, rozhovory, natáčení, o víkendech koncerty, noční život... Na vás je ale pořád vidět zapálení. Co vás i po těch desítkách let na tom všem vzrušuje, co vás udržuje v chodu?

Jednotlivé komponenty našich těl se už začínají hlásit a je třeba je revitalizovat. S čím kdo zachází tím i schází. A proto je třeba dobíjet baterie a vyměňovat kapaliny. Ten malinkej motůrek v nás netouží po vypnutí, ale chce se nechat vytáčet, zahučet si a zavibrovat. Být v zátěži, těšit se na cesty. To je život!!

Na svých narozeninových koncertech k 10 ti letům kapely jste vystoupili s hosty. To vám sedělo a bylo to i příjemným oživením. Chystáte v rámci oznámeného Let let tour 2020 nějaká podobná překvapení?

My jsme za to oživení splatili dluh především našim hostům. Vlastně za celou desítku let. Nejen kvůli naší oslavě dekády ALBANDu, ale spíš proto, že jsme byli rádi a pyšní, že Ty, co s námi stályna jednom pódiu na začátku naší cesty, naše dcery a vnučky, krásně vyrostly a rády i sami sobě si oživily PODĚS - pomocné dětské sbory. I Klára Šmahelová- Veselá, která kdysi vnesla do souboru ten rockery obávaný nástroj akordeon, dnes samostatná a uznávaná instrumentalistka, skladatelka a interpretka, na naší oslavičce vystřihla jednu vlastní pecku a duet se mnou, jako by o nic nešlo. A bylo to přátelské a příjemné pro všechny. Uvidíme, v jaké kondici budou zmíněné dámy a my za deset let...

Jak vlastně Alband vstoupí do nové dekády?

Sečvičený, sehraný a napružený...!!

Zažili jste dobu, kdy byly jen gramodesky, zažili jste dobu boomu cédéček. Co říkáte na dobu, kdy většina fanoušků poslouchá a sleduje muziku přes mobilní telefon? Přivedete do tohoto světa nové CD?

Klidně, my jsme zvyklí, že média se mění, ale muzika zůstává.

S tím jako server muzika.cz můžeme jen a jen souhlasit. 🙂

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments