Jarek Filgas pokračuje se svým Bandem

Nepřehlédnutelná postava české rockové scény. Autor mnoha písní a nestárnoucích hitů, bývalý frontman, spoluzakladatel a nejvýraznější člen skupiny Argema, ale i Premier, Bagr, Vivian, Reach... To jsou kapely, ve kterých stál za mikrofonem a byl nezapomenutelnou osobností těchto „smeček“. Jenže Jarek Filgas pokračuje v roce 2019 v krasojízdě se svým Bandem v zádech. Určitě důvod se tímto rockerem setkat a prohodit pár slov.

Jarku, jsi už rockovou legendou, vzpomeneš si ještě na svoje hudební začátky?

Samozřejmě, rozhodujícím okamžikem byl koncert skupiny Turbo (a především výkon Richarda Kybice) někdy v roce 1985, kterýho jsem se jako teenager zúčastnil a to mě rozsekalo natolik, že od tý chvíle jsem už v hlavě neměl nic jinýho, než muziku. 🙂

Ty jsi začínal jako bubeník, aby si pak přešel na zpěv. Chodil jsi na nějakou školu, nebo patříš k muzikantům samoukům?

To období za bicíma bylo velmi krátký, již záhy ve mně kluci objevili daleko větší talent pro zpěv a já jsem jim za to dodnes vděčnej, neboť jako bubeník bych se asi moc neprosadil. Jsem samouk, začal jsem poslouchat světový rockový bardy a chtěl to umět jako oni.

Jak to bylo s tvými vzory, co jsi kdysi poslouchal a ovlivnila tě někdo natolik, aby se z tebe stal rockový zpěvák?

K mejm pěveckejm vzorům patřili a dodnes patří třeba David Coverdale, ale třeba i Bruce Dickinson, Steve Perry nebo Sammy Hagar, prostě obrovský silný hlasy.


Premier, Vivian, Bagr, ale hlavně asi  Argema, to jsou mimo jiné tvá někdejší známá působiště, jak vzpomínáš na tu dobu? Která z kapel ti sedla nejlépe?

Každý období mělo něco do sebe, v Premieru jsem se učil profesionalitě, Argemu jsem spoluzakládal, přišly první alba, první hity, v Bagru zase třeba neuvěřitelná pohoda, bez stresů, každá kapela prostě měla svý, ale asi nejlíp jsem se cejtil v první éře JFBandu, tam jak muzikantsky, tak i lidsky bylo vše naprosto v pořádku, super parta, super pecky, dodnes na to spousta lidí v dobrým vzpomíná.

Teď jsi nějakou dobu jezdil sám na halfplayback - přesto sis postavil živou kapelu, co tě k tomu vedlo?

Právě to ježdění s halfem. Od pořadatelů těchto akcí začaly přicházet různý nabídky i na vystoupení s kapelou. Chvíli jsem se tomu bránil, protože jezdit sám na half je neuvěřitelně pohodová věc (tedy jseš li profík a zvládneš to sám) je to jednoduchý na zvučení, organizaci, na náklady atd. A já si po dvaceti letech ježdění s kapelama potřeboval "vorazit". Ale čas nakonec dozrál, já oslovil lidi, o kterejch vím, že patří ke špičkám ve svejch oborech, jsme dlouholetí kámoši a nová kapela byla na světě.

Vystupujete tedy pod názvem Jarek Filgas Band – kdo se pod touto značkou skrývá konkrétně?

Se vší pokorou, borce, kteří patří k tomu nejlepšímu, co je v tomto ranku u nás k mání. Za bicími sedí Stanja Navrátil, na klávesy můj nejletitější souputník Adam Titz, basovou kytaru drtí Jirka Blažek a na kytaře je Mirek Junák. Já osobně jsem z těchto jmen nadšenej a dle reakcí fanoušků, ale třeba i muzikantů se tady podařilo něco, co by mohlo mít časem zajímavej dopad na českej rocknroll.

Jak se vůbec dnes dají sehnat kvalitní muzikanti? Měl jsi jasno, koho do nové kapely chceš, nebo byl nějaký konkurz?

Měl jsem jasno hned, koho chci oslovit, ale musel jsem zjistit, jak se k tomu kluci postavěj. Naštěstí se nikdo nerozmejšlel a šel do toho okamžitě. Rád bych jim za to ještě jednou poděkoval. Těch aspektů je totiž víc, co ti pomůže virtuoz, kterej to nemá v hlavě srovnaný. Tahle parta je plná osobností, co se ale navzájem uznávaj a táhnou za jeden provaz.

Kde navážete v hudební tvorbě? Půjde stále o melodický rock? Nebo přitvrdíte?

Rádi bychom trošku přitvrdili, syrovější kytary nemůžou ničemu uškodit, nicméně melodičnost bude opět rozhodující, moravský kořeny se zapřít nedaj. 🙂

Jak jsem říkal v počátku, máš velmi bohatou hudební kariéru, jak bude vypadat playlist JBF? Půjde o průřez tvojí tvorbou, nebo chystáte zcela nové songy?

Půjde o průřez celou mojí kariérou, tzn. ty největší pecky ze všech kapel, kde jsem hrál. Takže vlastně permanentní tok hitů v tom nejlepším provedení. 🙂 Ale samozřejmě zařadíme i nějakou tu novinku, ať lidi vidí, že to někam posunujeme.

Takže kapela a koncertní program je jasný, dočkáme se třeba i nové desky či singlu?

Deska bude určitě, ale kdy to bude, ví Bůh. Máme toho spoustu rozdělanýho, či těsně před finalizací, určitě bych chtěl ještě letos vypustit první singl, udělat nějakej klipák a trošku máknout na medializaci.

Jak se díváš na dnešní hudební scénu? Myslíš, že o rockovou muziku je stále zájem?

Mám pocit, že zájem pomalu, ale jistě narůstá a je to logický, naše rocková generace přivádí na akce svý potomstvo, které díky svejm rodičům doma poslouchali bigbít, takže nejsou zkaženi nějakou diskotékou či jinejma úletama, takže rockovou budoucnost vidím dobře. 🙂

Píšeme rok 2019, změnil se u tebe hudební vkus o proti minulosti? Co si poslechneš dneska?

Já už se asi nezměním, budu stále poslouchat melodický věci s pořádným zpěvákem. Takže kdykoli můžu Whitesnake, Journey, Van Halen, ale i Def Leppard nebo Stinga či Collinse. Ale srdcovkou nadále zůstává kapela Toto.

Jak vypadá tvůj relax?

Plznička u Pinkasů nebo u Zlatýho tygra. 🙂

Můžeme někde najít aktuální  info o JFB? Novinky, koncerty?

Jasně, používáme hlavně  facebook, tam jsou všichni, takže na tomto odkazu se dozvíte, co potřebujete.
https://www.facebook.com/filgas.cz/

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments