„Hudba je nadpozemský dar a lék a já nemám zábrany“ říká zpěvák Mladen Djelmo

S tímto jménem jsem se poprvé setkal loni na jednom festivalu, kde jsem na téma Schelinger a Zemětřesení „skecnul“ s Milošem Dodo Doležalem a řekl mi suše: „Počkej, až ho uslyšíš a padneš na prdel“. Za léta jsem zvyklý čehokoli, ale tentokrát měl pravdu a sakra krutou. Fakt jsem si sedl… Jenomže tam ještě bylo jméno Broum, a rockové drbny mi našeptaly, že jde o syna baskytaristy Olympicu. Jaké bylo mé příjemné a milé „zděšení“, když jsem na FB našel zprávu, že tomu tak není a to přímo od samotného zpěváka. No a to už bylo krůček k tomu, abychom jej pro server MUZIKA a pro vás představili.

Mladen Djelmo

Mladen Djelmo? To zní exoticky až tajemně.

Mé jméno - dobrá. Ač jsem syn české ženy a to překrásné a velice dobré a umělecky nadané ženy Vlasty Broumové, která zrenovovala nejednu vitráž našich kulturních skvostů, nosím toto, jak říkáš exotické jméno a pro můj pocit, že jsem přeci jen našinec, např. na facebooku, vkládám do té exotiky Broum. Protože jsem vyrostl v domě Broumů a byl vychován výhradně rodinou mé matky. Takže to není přezdívka.

Jak došlo ke spolupráci s Dodem?

Co se Zemětřesení 2 týče, pokud vím, Miloš hledal a hledal cestu jak „Z.2“ zrealizovat a protože jsme již nějaký ten rok byli v kontaktu přišel jsem na řadu. Měl určitě představu, co ode mne může čekat, a já jsem rád, že mi zavolal a já jsem bez zaváhání souhlasil.

Běžný posluchač se s tímto jménem a tímto hlasem setkal možná poprvé, takže pojďme se představit? Kde můžou, kromě Zemětřesení, tvůj hlas slyšet?

Běžný posluchač snad již něco tuší-ohledně mé existence -ale je to tak, že jsem Jihočech. V posledních deseti letech sjíždím s kapelou celou republiku, ale dříve jsem se pohyboval spíše jen na jihu a v Praze. Byla různá uskupení zejména EASY RIDE v devadesátkách nebo kapela GAZ 69 v roce 2002 až 2005, ale démon rum ovládal stěžejní spoluhráče, takže to nedopadlo dobře. A v té době jsem vlastně poprvé přistoupil na spolupráci v revivalové kapele, konkrétně Led Zeppelin tribute. Tvorbu s EASY RIDE a GAZ 69 lze najít na bandzone profilu pod mým jménem. Čerstvě byl profil přejmenován na Jiří Schelinger tribute Mladen Djelmo, protože bude použit pro sestavu, s kterou se od května chystáme opět koncertovat.

Je barva hlasu někdy překážkou? Mám namysli srovnávání s Jirkou Schelingerem, protože podoba je vlastně hotová dokonalost.

Barva hlasu na Zemětřesení nevím, jestli bude překážkou. Může být a nemusí-ano tato barva je mi blízká, ale do J. Schelingera malinko dobarvuji. Myslím ale že kdo mně zná mně na Zemětřesení určitě poznává.

Co říkáš na dnešní hudební svět?

Hudba je a vždy byla místem svobody a krásy a cokoli by mělo tento můj vztah nějak negativně ovlivňovat, by asi způsobilo nepříjemnost. Jsem pro spolupráci a tvorbu a společnou frekvenci.

Miluji dokonalost a nevím, jestli mám v hudbě nějaké zábrany. Myslím, že hudba je nadpozemský dar a lék.

Každého se ptám, co říká na covery, protože vymyslet nový světový hit je čím dál těžší a je cover a cover...

Co se coverů týče, nikdy jsem jim nebyl nakloněn, ale musím uznat, že to v případě vyjímečného a neznámého interpreta může být cesta jak prorazit a že tedy produkt ve finále může být i lepší než originál. I Beatles hráli covery. Já sám jsem v podstatě dopadl zhruba podle přísloví „odříkaného chleba největší kousek", protože hrát převzaté věci bylo pro mně tabu. Ale přihodilo se to takto - jistý pan kytarista mi v roce 2000 řekl:„hele Mladene, já nacvičím „zepelíny“ a ty mi to zazpíváš, ok?" A já souhlasil, protože jsem fakt moc nevěřil, že to dá. Netrvalo zas tak moc dlouho a já musel splnit, co jsem slíbil a vzal jsem to tak že zpívat. Planta je výzva a proč to nezkusit. No a lidi to brali.

A co vlastní tvorba?

Jak jsem řekl, bylo to hlavně s EASY RIDE v letech 1992 až 95, kdy jsme opravdu často hráli v Pražském Bunkru. Franta Kotva na nás pěl chválu a fakt to valilo „vostošest“. Rock Caffé, Mlejn, Borát - Újezd… Hráli jsme pak pod agenturou Richarda Dušák z Tábora, čímž jsme měli možnost si zahrát i na společné akci Help handicap s Oceánem atd. Mluvilo se o natočení desky, ale to už byli vztahy v kapele fakt nedobré a rozpadli jsme se. Škoda, každopádně CD jsem poskládal a existuje, ač vyrobené po domácku z několika nahrávek i live a je mezi lidmi.

Pak mi v roce 2002 zavolal kytarista z EASY RIDE že má v Praze připravenou kapelu s Mírou Nedvědem, zakládajícím členem Arakainu za bicími a tak jsem narukoval do kapely s prapodivným názvem GAZ 69. Napsal jsem texty a udělal zpěvy a začali jsme do toho bušit. Valilo to celkem pěkně, natočili jsme CD Never in love, které nám pokřtili Ektomorf. Vše ale bohužel padlo ve chvíli, kdy po předkapelování Arakainu spolu s Blayzem, Doro a Seven došlo ze strany našeho kytaristy na after párty v Cainu k nějakému fakt nevhodnému chování a ačkoli nám vše hrálo do ruky, po tomto incidentu už s ním někteří členové nechtěli dál pokračovat. Gaz tehdy skončil.

Uff... Jaké tedy bylo pokračování?

V té době už jsem žil rodinným životem. Přišli i nějaké problémy s hlasivkami, tak jsem si musel dát pauzu. Přesídlil jsem také a až v roce 2009 jsem zase začal vystupovat s Česko Budějovickými Fellows, kde hraje kytaru dvorní kytarista Petry Janů a Romana Dragouna Miloš Švec-moc příjemné období. Rok na to mně oslovil místní borec, bubeník Dan Hubáček, s kterým jsem se v roce 2002 seznámil na mém vystoupení s tribute LED ZEPPELIN, jestli bychom nedali do kupy LED Zeppelin projekt, což se povedlo a tuto produkci lze např. na YouTube dohledat jako LED Zeppelin Southern. Já jsem ale po dvou letech zjistil, že když už nemám kumpány na vlastní věci tedy a že potřebuji a chci zpívat alespoň česky. A J. Schelinger byl jasná volba. Po dvou letech přemlouvání kapela přistoupila na tento návrh také proto, že jsem se songy Jirky Schelingera začal úspěšně vystupovat s jiným souborem a už byla nabídka na vystoupení pro vlastně ještě neexistující kapelu. T ak vznikl Jiří Schelinger Memory Band, který absolutněpřeválcoval náš souběžný projekt LED Zeppelin Southern a následujících skoro osm let jsme sjížděli celou republiku. Toto vše lze najít na YouTube atd.

A jaká je u tebe současnost?

V loni v listopadu jsem následkem úrazu vnitřního ucha musel všeho nechat, ale to už bylo naštěstí Zemětřesení 2 hotové. V současné připravujeme tribute program pod názvem JIŘÍ SCHELINGER TRIBUTE MLADEN DJELMO se kterým začneme jezdit od května 2020. Co se Zemětřesení týče, Miloš Doležal už oznámil nějaké termíny koncertů a nastínil co je v plánu takže je se nač těšit.

Určitě ano, my už víme a jako Muzika.cz u toho rozhodně budeme. Díky a držím palce, ať se vše podaří a hlas i ucho vydrží...

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments