Harlej: „Hrajeme živě a rádi pro lidi - dotáčky a samply jsou podvod na fanoušky!“

Rocková parta, o které je dnes řeč, vznikla v roce 1995, což v konečném důsledku znamená, že slaví čtvrtstoletí. A to už je sakra pádný důvod, brát je vážně a zřetel. Stali se nejen stálicí na rockové scéně, ale i velmi žádanou kapelou, která hraje a přitom si na nic nehraje! Z původní sestavy zbyl už jen „kápo“ Tonda Rauer a proto bylo jasné, s kým je nejlépe hodit sloveso a zjistit názor i současný stav.

Kapela Harlej

Tak jaký má Harlej program na následující půlrok?

V březnu jsme zahájili turné po halách a odehráli pouze jeden koncert. Věříme, že po prázdninách už tour dokončíme. Začneme 17.9. v Českých Budějovicích a skončíme 29.10. v Praze ve Foru Karlín. Připravovali jsme ty koncerty rok a už se těšíme, až budou moci proběhnout.

Ta situace v období, kdy se nemohlo hrát, byla hodně nepříjemná a smutná, ale snad už se všechno obrací k lepšímu a svět se vrátí do normálu.

Je to už pár let, co jsi mi při rozhovoru v rádiu řekl, že pivo je základ každého rockera. Platí to pořád?

To je samozřejmě nadnesený, ale v podstatě si za tím názorem stojím pořád. Nejde ale samozřejmě prioritně o to pivo, jde prostě o to, že každý rocker se chce bavit. Pro mě je tady muzika pro zlepšení nálady a pro pobavení, prostě takový mejdan v hlavě. Hudba mě baví a přináší mi potěšení a vnitřní zklidnění a pohodu.

Kde se Harleji nejlépe hraje - pro jaké publikum?

Rádi hrajeme pro naše fandy. Máme rádi koncerty, kdy lidé ví, na co přišli a baví se. Všeobecně jde prostě o to propojení kapely a publika. My ze zásady nepoužíváme dotáčky, samply a při živým hraní ani metronom.

Jde nám o to, abychom mohli reagovat na posluchače a oni na nás, jde nám o upřímnost vůči lidem, kteří jsou před pódiem. To co slyší je přesně to, co my vytváříme na pódiu a zachycuje to i naše momentální rozpoložení.

Kapela si za 25 let prošla pár změnami - přesto - jak a kterou éru zhodnotit?

To je těžký, ale v jednoduchosti - zhruba do desky Zastavte tu vodu to byl ohromný mejdan, kdy se všechno hrnulo dopředu strašně rychle. Od první velký změny v sestavě na začátku roku 2002 jsme Harlej začali brát trochu vážněji a všechno se posouvalo k větším koncertům a myslím, že Harlej se strašlivě hnul nahoru.

V roce 2006 odešel Vláďa Šafránek a přišel Tomáš Hrbáček a pro nás začalo období, kdy jsme byli nuceni opět bojovat o svojí pozici a o přízeň fanoušků a přesvědčit lidi o tom, že Harlej je silný dál a svoje místo na světě si zaslouží. To trvalo zhruba 3 roky.

Od té doby se opět všechno postupně upevňovalo a zvětšovalo. Dneska je myslím Harlej v kondici a na pozici, kde jsme nikdy před tím nebyli. Jsem na to hrdý a považuji to za obrovské štěstí, které bylo ale zároveň podpořený hodně velkou dřinou.

Tradiční naší otázkou je, co říkáte na covery? Říkají vám něco? Berete je na milost, nebo je to nutnost?

Pokud je to myšlený jako otázka na covery v repertoáru, tak tomu jsme se nikdy nebránili. Pár coverů jsme za ty roky nahráli a nevidím nic špatného na tom, zahrát si a případně i nahrát písničku, která kapelu osloví. Je to celkem zábavná věc.

Kde berete inspiraci a kdo dělá texty a hudbu?

Muziku dělám poslední dobou z většiny já, a kde beru inspiraci? Vlastně ani nevím, ty nápady prostě přicházejí. Většina těch základních nápadů je z Řecka, kam jezdím na dovolenou s kytarou a mám tam klid. Po delší pomlce se k textování vrátil Tomáš Miřátský, který otextoval většinu desek Harleje a jen posledních asi pět let si dával od psaní pauzičku.

Chystáte pro „fans“ nějaké lahůdky, překvapení, a pod?

Chystáme se dokončit turné k pětadvacetinám a ke konci roku pojedeme společné koncerty s jednou kapelou, kterou prozatím neprozradím, ale moc se na to těším. Připravujeme ještě minimálně dva klipy k aktuálnímu CD.

Jak hodnotíš stav hudby u nás a venku?

Necítím se na to hodnotit něčí hudbu ani u nás ani venku. Řeknu jen, že jsem staromilec a nemám rád živý koncerty s dotáčkami a nemám rád nahrávky se samplovanými zvuky. Pro mě jsou to věci, který dělají z hudby umělou hmotu a připravují kapely o osobitost.

A v případě různých dotáček používaných na koncertech se občas už v podstatě jedná až o podvod na fanoušky, protože už nikdo neví, co muzikanti skutečně hrají a co je předtočený. Mám rád muziku pro její upřímnost a snažím se jí tak prezentovat a prožívat.

Pozvánka na nejbližší hraní?

Koncerty se naštěstí začínají rozbíhat a bude jich přes léto dost. Všechny je najdete na www.harlej.cz nebo na našem facebooku.

A na závěr - s kým byste si jako kapela chtěli zahrát nebo „zajamovat“?

Rád hraju s Harlejem a plně mě to uspokojuje. Jsem osobně velký trémista, a když bych si měl stoupnout třeba vedle Davida Gilmoura, tak myslím, že bych ani neudržel trsátko. Mám spousty oblíbených muzikantů, ale rád si je užiju jako fanoušek pod podiem.

Díky a ať se Harleji daří minimálně jako dosud.

Kapela Harlej
Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments