Francouzská zpěvačka Céline Bossu

Zaslechnout v našich českých končinách francouzštinu není zcela obvyklé. A když je tato nádherná řeč ještě k tomu zpívaná, je to přímo nevšední a okouzlující zážitek. Talentovaná francouzská zpěvačka Céline Bossu rozdává českým posluchačům svým zpěvem radost již mnoho sezón.

Céline Bossu pochází ze středovýchodní Francie. V Lyonu, kde studovala na univerzitě, se seznámila se dvěma pouličními muzikanty z Ostravy, jejichž hudba ji zaujala. Rozhodla se proto s nimi zpívat. Z momentálního nápadu se nakonec stala téměř dvouletá pouť po Francii i celé Evropě, kdy všichni tři muzicírovali na ulicích, v barech a malých klubech. A z muzikantského souznění byla nakonec i láska, takže se Céline ocitla v Česku. Jak sama dodává: “Byla jsem mladá, odvážná a hlavně naivní a rozhodla jsem se pro tento krok okamžitě – v České republice jsem nikdy nebyla, hurá na ni!!“

Začátky Célinina života v Česku nebyly vůbec snadné. Ze slunného a teplého francouzského velkoměsta se ocitla v lednu v Klimkovicích. Mrzlo a nikdo jí nerozuměl. Dnes na toto období vzpomíná jako na „mrznoucí peklo“. Tři měsíce nemluvila a jen pozorně naslouchala okolí. Protože je ale jazykově nadaná, po těchto těžkých měsících se rozmluvila a dnes již mluví plynulou krásnou češtinou. S jejím jazykovým talentem souvisí i její zaměstnání. Učí francouzštinu, angličtinu, překládá i tlumočí. Ale hlavně zpívá. Zpěv je jejím životem. Céline je velmi komunikativní, takže celý den mluví a zpívá. A lidé, kteří ji obklopují, ji mají rádi právě pro její bezprostřednost a radostnou povahu.

Céline Bossu je charizmatická zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, která se obklopuje vynikajícími muzikanty, jež jsou otevřeni novým hudebním výzvám. Její doprovodnou kapelu tvoří tři muži, kteří nejen dokonale ovládají své hudební nástroje (Milda Kratochvíl na bicí, Ondra Růčka na basu a Roman Vavřík na klavír), ale zároveň jsou jejími kamarády, a všichni čtyři se navzájem hudebně i lidsky podporují.

Zpěvačka spolupracovala během své bohaté pěvecké kariéry např. s Františkem Segrádem, s nímž interpretovala v češtině píseň „Praha“ před samotným autorem Michalem Horáčkem. Na jednom z našich největších hudebních festivalů, Zahradě, se jí podařilo získat vítězného „Krtka“. První cena Českého rozhlasu Olomouc jí svým benefitem pomohla při nahrávání CD. Rovněž vystupovala jako předkapela Ewy Farne či Anety Langerové.

S radostí vzpomíná na zážitky, které si odnesla z vystupování v Manéži Bolka Polívky nebo z natáčení medailonku pro pořad České televize „Babylon“.

Spolupracovala i na dalších projektech – např. na šansonovém cédéčku kapely Lucrecia Borgia, kde zpívala sóla i duety s Františkem Segradem či Milanem Schelingrem.

Céline Bossu zpívala ve všech koutech Evropy při své pouliční produkci a s doprovodnou kapelou vystupuje pravidelně po celé České republice, na Slovensku, v Polsku či ve Velké Británii.

Zpěvačka, učitelka jazyků, překladatelka, milovnice čokolády a mořských plodů a hlavně úžasný a hodný člověk, to vše je Céline Bossu. Ona sama k životu v Česku říká: „Žít daleko od svého domova a rodiny není jednoduché, a mnohokrát jsem to chtěla i vzdát. Ale mám zřejmě štěstí na lidi, a proto jsem tady odklopená osobami, které mám rada, a které mají rádi mě. Vzpomínám si, jak jsem se jednou v září vrátila ze své francouzské domoviny, a jako po každé jsem byla tak trochu smutná a nostalgicky naladěná. Hned další den jsme měli koncert, kde jsem při příchodu na jeviště viděla asi dvacet transparentů od fanoušků, na nichž bylo napsáno „Vítej zpátky v svém druhém domově“ a „Chyběla jsi nám“. V tu chvíli jsem pochopila, že smutek a otázka „Proč se sem vůbec vracet?“ už nejsou na místě, protože všechno je v podstatě tak, jak má být. Žít tady dává smysl!“.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments