Film o Mekym Žbirkovi už v červenci

Člověk by čekal kohokoli, kdo by měl první svůj film, ale že to bude zrovna Meky, to se někteří ani nenadáli. Filmový portrét Meky představující zpěváka Mira Žbirku z blízkosti a v nečekaných souvislostech dorazí do českých kin 9. července. Dokument o autorovi řady, ale skutečně velké řady hitů natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva.

„Snažili jsme se udělat filmový portrét, jaký tu není. Bez sentimentu a patosu, zato s humorem. Energický a podvratný. S hlasitou muzikou, a především pokud možno upřímný a emocionální, lidský. Mekyho jsme sledovali téměř rok. Připadá mi, že žije ve svém vlastním světě, kde hraje hlavní roli hudba. Pořád si prozpěvuje, notuje. Má osobitý, velmi nakažlivý smysl pro humor,“ “ uvedl Šafránek.

Popisuje jeho životní cestu od nesmělého brýlatého člena skupiny Modus k sebevědomému hitmakerovi, který natáčí písně se slavnými britskými muzikanty ve studiích Abbey Road. Vedle okamžiků štěstí zaznamenává i těžké Žbirkovy chvíle, ztrátu bratra, vyhazov z kapely, vyrovnávání s havárií blízké osoby, svody komunistické strany v době socialismu, odchod do ústraní i velký návrat.

Meky Žbirka