Festival San Remo 2020 oslavil 70 narozeniny

Pamětníci se dělí na 2 kategorie – ti kteří si pamatují jeden z mála uváděných festivalů na tehdejší Československé televizi a ti druzí na nezaměnitelný a jedinečný komentář Miloše Skalky. Ale kdeže loňské sněhy jsou. Ale je tomu tak? Oficiální název je Festival italské písně (Festival della canzone italiana). Pořádá se každoročně od roku 1951 v lázeňském městě Sanremo v Ligurii. První ročníky pořádal rozhlas, od roku 1955 již televize a byl poté inspirací pro soutěž Eurovize. Soutěží jen s jednou písní. Píseň musí být v italštině, a proto zde soutěží jen Italové a výjimečně Švýcaři či emigranti. Zahraniční hosté zde nesoutěží. Sanremo je prestižní hudební festival, který sledují miliony italských domácností, ale díky prodeji vysílacích práv do Rumunska, Albánie, Švýcarska, Malty mohly Sanremo sledovat diváci i v jiných zemích. Celosvětově on-line prostřednictvím video platformy Rai Play. Festival Sanremo 2020 byl zahájen v úterý 4. února 2020 a skončil v noci na neděli 9. února 2020 a kdybychom si řekli, či napsali, jaké měl náklady, dobrovolně bychom zvolili rychlý odchod z tohoto světa, poněvadž bychom těm číslům těžko rozuměli.

V současnosti ale probíhají dozvuky nad vítězstvím, které jednak nebylo předvídatelné, ale o to šílenější jsou dozvuky. Festival každoročně poblázní celou Itálii, ovlivňuji životy mnohých a nejinak tomu bylo i letos. Zvítězil DIODATO se skldbou Fai Rumore, se kterou bude reprezentovat Itálii v soutěži Eurovision Song Contest 2020. Očekávalo se, že vzpomene na partnerku a vztah v letech 2017-2019, ale ten prý věnoval song své ex Levante. Pikantní na tom je, že v soutěži mu konkurovala! Sám se na Instagramu poté ptal, zda ten humbuk kolem je právě kvůli tomu. Ale patrně ne. Ve skutečnosti se zdá, že v albu, které bude vydáno jen na Valentýna, Diodato zařadil další píseň věnovanou nádherné Levante, která má také mnohem významnější název: „Co mi na tobě chybí“. Také objasnil, že Fai Rumore na druhou stranu mluví více o tom, jak věci prožívá. Píseň, se kterou Sanremo vyhrál, je směsicí událostí vycházejících z jeho zkušeností, zakořeněných v jeho intimitě, která ho označila.

Že se na festivalu objevila řada nám známých osobností z dob minulých je snad na snadě a ukáže to i naše video.

A jedna drobnost na závěr. To že vyhrál Diodao už víme, ale co nevíme je, že soupeří také regiony Itálie. Kromě oficiálního pořadí písní v soutěži existují i oblasti původu zpěváků. Puglia tedy vítězí, následuje Toskánsko a Lombardie. Obecněji je však nejoblíbenější centrální Itálie, se 7 zpěváky z Lazia a 5 z Toskánska. Dva ze Sicílie, tři z Lombardie a žádný z malých regionů.

Vítězná skladba SANREMA 2020:

Ricchi e Poveri
Ricchi e Poveri (Bohatí a chudí) SANREMO 2020