Co je dnes hudba a za kolik je hudba?

Současnost v hudbě mi nedává spát a obzvláště po "odstávce" jsem zmatený jako lesní včela v závodní jídelně. Koncerty z domova, ceny kapel, stahování hudby, skoro umělci a rádoby muzikanti a nakonec "paskvilní" rozhodnutí vlády. Za léta praxe jsem se setkal snad se vším, co obnáší koncertování, organizace akcí či celková produkční práce. Stav hudby u nás je ale to, co mi nedá spát. Nemyslím tím pandemii a šílenosti kolem viru, ani mne nenapadne se rozepisovat nad vtipálky na toto téma. Spíše si říkám, kam až dojdeme a co vlastně chceme tím vším říct?

Jirka basta - blog - Co je dnes hudba

Ceny současných kapel a interpretů jsou tak přemrštěné, že když se zeptáte na cenu kapely Slza, tak vám skutečně vytrysknou slzy. A nejde jen o tyto dva mladé kluky, ale jim podobní, co bez hitu zvedají cenu a je jedno jestli zpívají česky nebo anglicky, však Schillerová je neposlouchá a oni jsou přece umělci a slavní.

Ti slavní pěvci a kapely z 1 ligy, tak to je panečku taky terno, které si může dovolit jen málokdo, a rozhodně nikdy ne z vlastní kapsy. Statisícové ceny, ubytování pro všechny i vlastní pokoj pro psa paní zpěvačky, přemrštěné požadavky od ručníku, typu toaletního papíru až po pitný režim a gastronomické lahůdky. No dobře, řeknete si, když umí tak umí. To ano, ale že by uměli až tak moc?

No nevím, ale rozhodně vám zadarmo nic nedarují. O vnitřní "kapelní" pravidla nejde, to je mi fuk, ale když o tom, kdo může a nemůže zpívat rozhoduje bezprizorní herečka jednoho seriálu, ze kterého už byla odstraněna a za sebou má pár štěků v jiných seriálech, tak pak asi těžko budeme doufat, že borec s vlastní tvorbou v rodném jazyce se prosadí, pokud mu to někdo dovolí a pustí ho ke kormidlu.

A to i přesto, že se to líbí. Nemluvě o kapelách napříč muzikantským spektrem, těch co by si zasloužili dostat šanci je velká spousta a přál bych jim to. To se dříve stane umělcem neznámý týpek Kapitán Demo s jedním kradeným hitem. Přestávám rozumět tomu, co vše je dnes hudba a při vzpomínce na nedělní chvilku poesie podbarvenou hudbou, tak to asi byli první skuteční rappeři střihnutí hip hopem.

Jednou jsem omylem byl přítomen 4 hodinovému vysílání radia Impuls, a když jsem slyšel některé umělce vícekrát než jednou za 3 hodiny, což je tzv. "Ačková" rotace, bylo mi jasné, že tantiémy se počítají a ostatní mají smůlu.

No a pak jsem den na to hned ráno zapnul totéž rádio a slyšel tytéž skladby, co včera v poledne. Paráda. A pořád dokola jedni a ti samí, pořád dokola uměle vytvořené hity uměle vypracovaných hvězd v zájmu vydavatelství, šroubující ceny.

Chápu, vše dobré už vymysleli The Beatles, ale pokud i v této těžce zkoušené době budeme podporovat tento trend, jsem rád, že jsem tak starý jak jsem a starosti nechám těm, kteří to budou poslouchat a platit. Však nemusím chodit na předražené koncerty a festivaly, uzavřený v kójích po 500...
Van Basten

Jirka basta