Čeština pláče na všech frontách

Když jsme pyšní na svou rodnou řeč, potom se v dnešní globalizační době nestačíme divit. A to skutečně všude kam se podíváme. Jistě můžeme polemizovat, že za doby například slavné kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové se mluvilo jinak, ale když to dnes posloucháme, tak mnohdy vlastně nevíme, o čem je řeč.

Moje maminka má 78 let, je po silných mozkových mrtvicích a tak občas hledá slova. A když něco „vyplodí“ v zájmu debaty, vždy se tomu srdečně zasmějeme. A stačí malinko... Nedávno jsem ji pozval na oběd a mimo to mi chtěla říct: „Proč se honíš?“ Ale stačilo, když místo "se" řekla "si" - a bylo vymalováno! Tady bych to nebral tak vážně, jako když mladá moderátorka v TV Nova uvede nový klip „Ewy Farný“ a její kolega na to odpoví „ ...že to může bejt dobrý“. V té chvíli jsem se cítil jako sparťanský fotbalista po výprasku od Českých Budějovic. Žalostné výkony v jazyce českém předvádí řada dalších rádoby celebrit, umělců, kuchařů a v neposlední řadě i čelní představitele této země ve funkci premiéra. Jeho facky jazyku země, které vládne, jsou jako souboj s boxerem Tysonem v nejlepších letech. Podle něj už i muzikanti točí například alba s názvem Motyle (duo Tara Fuki), lidé se baví dalšími patvary slov a větných spojení, která jsme znali v úplně jiné podobě a pořád jako by se ni nedělo. Nehledě na to, že nedávají skoro žádný logický smysl. A toto stvoření nás dnes a denně poučuje...

Nedávno jsem sledoval nejchytřejšího Čecha současnosti, co má vždy pravdu - Zdeňka Polreicha. Zatímco kdekoho napadne, urazí nebo poučuje, tak neřekne spisovně žádnou jedinou českou větu. Hodně by mne zajímalo, kdo mu píše ty kuchařky, protože nevím, v jakém „žargónu“ jsou psány. Pokud tak jak mluví, pak je o zábavu postaráno! Chtělo by se říci, že to je obzvlášť nešvar kuchařů, protože podobně je na tom Radek Šubrt, Jirka Babica a další.

Ale abych neukazoval prstem jen na ty viditelné osoby, protože se to týká všech médií, ať už v rádiu nebo jiných TV kanálech. V hudbě je to podobné - při sledování textů běhá mráz po zádech jako před zkušební maturitní komisi. V přímém přenosu je to o to horší, že už to moderátor nevezme zpět, ale bohužel pokračuje v tomto trendu.

Ale nejhorší je, když se podíváte na sociální sítě. Lidé, žijící v době pandemické, právě tady žijí své životy. Rádi o sobě vše řeknou, komentují, sdílejí, všichni mají pravdu, všichni všemu rozumí, všude byli a od všeho mají klíče. Anebo jsou tak krásní a tak akční, že se musí vyfotit natočit a hned to zveřejnit, v očekávání budoucí filmové role. Ale ty texty! „Ynteligentní, rize jasnej koment, ktery se zhodne s tu fodku, ktera se tu oběvila.“ Použil jsem pouze slova, která jsem našel na svém Facebooku v několika článcích, nezávisle na sobě. Bohužel, je to asi trend, kdy se snažíme mluvit tak, že nám na rodném jazyce nezáleží. Když jsem začal maminkou, tak i ona řekne to dnešní „oukej“, proti tomu nemám nic, ale abych dnes a denně slyšel, jak je český jazyk bitý jako studenti na Národní třídě, jak u nás v pohraničí jsou názvy obcí v jazyce sousední země, zatímco u nich ni omylem, jak textaři používají výrazy, které sice nemají moc logiky, ale hodí se do rytmu, tak mé srdce pláče stejně jako rodný jazyk. A lepší to nebude. Stačí Události na ČT dne 4.12.2020 a věta: „ ...s těmito dětima“. V té chvíli jsem potupně vrhnul a přemýšlel, kam až to povede. PROTO HISTORICKÝ POČIN BASKETBALOVÉ REPREZANTCE ČR VZBUZUJE ÚCTU, KTERÁ NEMÁ OBDOBY. (viz foto)

(...psát o textech nechci! Od té doby, kdy jsem slyšel „ ...mám v hlavě brouky s májový louky“ a jiné zvěrstva, se nechci pouštět do polemiky. Sorry jako...)
Van Basten

Jirka Basta