Brixtn: „Máme motivaci na sobě makat“

Brixtn je kapela, kterou založili bratři Matěj a Štěpán Jelenové, kteří do té doby působili v kapele Donaha. Ta mimo jiné předskakovala třeba slavnějším SUM 41. Nový projekt prošel od roku 2017 určitým vývojem - jednak hudebním, ale i personálním, až nakonec bratrské duo doplnil Hemi Murín. V současnosti jde v praxi o indie-electro popové uskupení tří songwriterů/producentů, kteří svou hudbu zakládají na českých textech a moderním, osobitém zvuku tvořeném za zdmi svého studia Doma na kompu. Všechno to začalo ale už v listopadu 2016 v Brixton Academy v Londýně, kde byli Matěj se Štěpánem na koncertě Nothing But Thieves. Právě tam se rozhodli založit novou kapelu. O úspěších kapely se dozvíte na jejich stránkách, a protože jsme nedávno v našich novinkách přinesli čerstvé informace od této kapely, ke krátkému pokecu byl už jen krůček.

Odkud se vzal nápad na tento název (Cizí byty)?

Matěj: Spojení "cizí byt" zaznívá v textu jednoho songu z alba - ve Funparku. Zároveň se většina příběhů, které stojí za jednotlivými písněmi, odehrála právě v cizích bytech.

Jaké představy jste měli, když jste začínali a jak vám současný stav vzal "vítr z plachet"?

Štěpán: Vlastně nám současný stav dal i vzal. Za normálních okolností bychom určitě neměli tolik času na nahrávání alba. Na druhou stranu už nám fakt chybí koncerty. Hraní pro lidi pro nás bylo vždycky to hlavní, takže už se nemůžeme dočkat, až to zase půjde. Nic se prostě nevyrovná atmosféře živých koncertů.

Jaké jsou představy a cíle kapely?

Hemi: Tenhle rok bychom chtěli postupně vydat klipy ke všem songům z alba a co nejvíc koncertovat, pokud to půjde.

Jak moc je jiné nahrávání skladeb a vlastně i klipu doma a v terénu?

Štěpán: Je to něco úplně jiného, doma je na všechno čas a máme výsledek ve svých rukou. Prošli jsme si několika studii, ale spokojení jsme až teď, když si to děláme celý sami doma. S klipy jsme poslední dobou volili stejnou cestu a natáčeli jak Inspiraci, tak Děvku v renovované části Hemiho domu. Točíme samozřejmě i jinde, ale co se týče zázemí, je točení doma výhra.

Máte v kapele nějaké vzory?

Hemi: Nevím, jestli úplně vzory, ale určitě máme hodně interpretů, kteří nás ovlivňují. Například Twenty One Pilots, Enter Shikari, Bring Me The Horizon, The 1975, Mob Rich, Skrillex, Stephen, NOISY, Finneas a další. Je toho hrozně moc.

Co říkáte na covery a revivaly?

Matěj: V minulosti jsme s kapelou nahráli několik coverů a snažili se vždycky předělat daný song do „našeho kabátu“. Na koncertech hrajeme pouze vlastní songy, ale připravujeme teď Cizí byty tour, kde si u spřátelených interpretů doma, krom našich songů, vždycky střihneme i jeden jejich song v naší aranži.
Když jde třeba o kapelu, která už nehraje nebo aspoň nehraje v Česku, tak nám revivaly přijdou docela v pohodě. Co nás ale fakt nebaví, jsou revivaly českých interpretů, kteří stále aktivně vystupují.

Kdo se podílí na hudbě a na textech?

Matěj: Až do nedávna jsme skládali jenom já a brácha, ale od tý doby, co přišel do kapely Hema, děláme na všech sonzích společně. Texty píšu já. Jinak na hudbě děláme společně celá kapela.

Jak vzpomínáte na vaše loňské koncerty? Byly vůbec?

Štěpán: Moc jich nebylo, většina se zrušila. Před lockdownem jsme nakonec stihli jenom jeden – s Poetikou v krnovské Kofole. Tam to bylo super, ale pak dlouho nebylo vůbec nic. Přes léto sice žádný velký fesťáky a akce nebyly, ale pár koncertů jsme odehráli. Například moc rádi vzpomínáme na koncert s Benem Cristovao na hradě Rabí. Tam nám kvůli strmým středověkým cestám musel s aparaturou k podiu pomáhat traktor. (smích)

Jak se vám hrálo s Benem, jaký přínos to pro vás mělo?

Hemi: S Benem jsme přes léto odehráli dva koncerty a oba byly parádní. Věříme, že jsme získali nějaký nový fanoušky a doufáme, že si to někdy zopakujeme. Ben nás vždycky dost bavil, ale vlastně by nás nikdy nenapadlo, že by mohl být naživo až tak dobrý. Když jsme ho slyšeli poprvé s celou kapelou, úplně nás to odrovnalo. Jsou mega precizní a bez jakýchkoliv samplů a podehrávek a jsou schopni docílit neskutečnýho soundu. Fakt jsme zatím neviděli moc lepších koncertů, aspoň co se týče českých interpretů. Takže tím přínosem byla asi hlavně motivace na sobě makat.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments