AYA – slovenský posel, který málem neexistoval

Slovenská AYA se na Koncert legend probojovala v tvrdé konkurenci loňské soutěže Československého beat-festivalu. Její vítězství je o to cennější, že se do finále dostala až na druhý pokus, kdy ji tam svými hlasy poslalo publikum. Porota, která pečlivě sledovala v brněnském Sono centru všechny finalisty, ji pak jednoznačně označila za vítěze. A tak si zahrají, poprvé ve svém životě, 28. března od 17:00 v pražské Lucerně. Na naše otázky odpovídá zakládající člen, kytarista, autor hudby, vedoucí a manažer Mario Tománek.

AYA

Jak se těšíte do Lucerny?

Děkuji za otázku, je to pro nás opravdu velká pocta, splněný muzikantský sen a zároveň obrovská odpovědnost, na kterou se velmi těšíme! Říká se, že kdo nehrál v Lucerně, tak neexistuje, takže to znamená, že po Čs. beat-festivalu budeme už konečně slavní?… a budeme už konečně něco i znamenat? (Smích) Pražská Lucerna je považována za muzikantský „Olymp“ a hrát v ní bude pro nás další velmi důležitý „schůdek“ v naší kariéře.

Nejste žádní benjamínci, vaší kapele táhne pomalu na třicítku, jaké byly klíčové okamžiky za ta uplynulá léta? Už více než dvacet let pořádáte v Žilině „Rockové Vianoce“ – jaké největší hvězdy se vám tam povedlo získat?

Ano, je to až neuvěřitelné, že tu „káru táhneme“ už dvacátý osmý rok a vůbec nemáme pocit, že by nám síly ubývaly, ale spíše naopak nás to „startuje“ do další a další práce. Těch klíčových okamžiků bylo velmi mnoho – každý „přírůstek“ do naší diskografie (zatím jich je 10), každý nový videoklip, singl, či každý úspěšný ročník Rockových Vianoc. Hrozil nám ale i rozpad v roce 1998, udály se personální změny na bubenickém postu v roce 1999, na baskytarových v letech 1999 a 2011, v r. 2017 jsme úspěšně zvládli megakoncert k 25. výročí na Mariánském náměstí v Žilině a nyní už netrpělivě čekáme na další mezník – na Lucernu. V prosinci minulého roku jsme uspořádali u nás v Žilině už 21. ročník Rockových Vianoc a za celou éru tohoto zimního festivalu na něm hostovali skoro všichni významní slovenští interpreti a kapely. A měli jsme i hosty z Čech – v roce 2002 to byla kapela PREMIER a v roce 2013 BUTY.

Co vás čeká v roce 2020?

Kromě koncertu na Čs. beat-festivalu 28. 3. v Lucerně připravujeme (po pěti letech) osmé řadové album, na kterém už intenzivně pracujeme. Oficiální datum vydání jsme stanovili na 15. 6., kdy „odstartují“ veškeré PR aktivity kolem alba. Samozřejmě léto a podzim budou opět plné (open-air) hraní na různých akcích a 18. 12. organizujeme 22. ročník Rockových Vianoc v Žilině.

A na závěr: co od vás v Lucerně uslyšíme?

Porci kvalitní slovenské rockové muziky. Je nám naprosto jasné, že u vás jsme neznámá kapela a jelikož hrajeme výhradně vlastní muziku, tak při tvorbě playlistu se budeme řídit tím, co „fungovalo a stále funguje“ u nás na Slovensku. Zahrajeme i starší ověřené hity a přidáme i novější singly, které také už pomalu, ale jistě rezonují v povědomí slovenského publika.

Skupina AYA si zahraje na koncertu legend 28. března v pražské Lucerně společně s Michalem Prokopem & Framus Five, Romanem Dragounem a skupinou Futurum, Laurou a jejími tygry, skupinou Precedens, skupinou Vítkovo kvarteto a bratislavskými Bullet Holes.

Autor článku: Ivan Rössler