Abraxas - soutěže typu Superstar vysloveně škodí hudbě

Slávek Janda je z muzikantského rodu. Vlny českého šoubyznysu brázdí od 70tých let a stále je svůj, zvláště co by vůdčí osobnosti slavného Abraxasu, a proto je možná čas si je přiblížit a třeba i bilancovat.

Abraxas

Jak dlouho vlastně Abraxas existuje?

Od roku 1976, kdy vznikla na základě pražské skupiny Abraam

Abraxas prošel řadou personálních změn - na kterou se dobře vzpomíná a na kterou raději zapomenout

Já to nechci nijak hodnotit, protože všechno byl sled událostí, které na sebe navazovali. Dá se snad říct, která etapa byla úspěšnější, ale to je asi všechno. V každé době jsem se snažil o to nejlepší, čehož jsem byl schopen se svými spoluhráči udělat, ale samozřejmě, že všechno nebyly perly. Ale i tak toho dobrého vzniklo dost. V současné době je kapela ve skvělé kondici, jsem spokojen a myslím, že po hudební stránce je to určitě nejlepší sestava.

A jak vidíš současnost v hudbě?

Současnost je divná vůbec, nejen v hudbě. Málokdo si třeba všímá, že neexistuje žádná mužská světová hvězda, jako byl např. Michael Jackson nebo Elvis či Sinatra. Na druhou stranu musím konstatovat, že hráčská úroveň je dnes opravdu vysoká, mnohem lepší než dříve. Nicméně soutěže typu Supersta a pod. jsou dnes nějaké karaoke show a dalšímu vývoji nejen nepomáhají, ale vysloveně škodí. Zejména tím, že se tam neobjevuje původní česká tvorba. K tomu je zde opravdu obrovský nárůst revival bandů.

A co v dílně Abraxasu? Vydali jste box 40 let 40 písniček - ale přece jen - chystá se něco nového?

Nedávno jsme vydali nový videoklip s názvem “Zase se toulám”, který jsme natáčeli na letišti v Jindřichově Hradci, takže se tam i létá malým letadlem. Před tím jsem v tak malém stroji nikdy neletěl, byl to krásný zážitek.

Kde jako vůdce kapely bereš inspiraci a v návaznosti i motivaci?

V poslední době dost poslouchám klasickou hudbu, zejména období romantismu. Není to samozřejmě přímá inspirace, ale dobrá hudba je vždy inspirací sama o sobě. Nebyl jsem nikdy úzce zaměřen na jeden žánr, což nese i určité nevýhody, ale jak se říká - hudba je jen jedna.

Jak jsi se dostal ke kytaře?

Ke kytaře mě přivedl můj spolužák ze základky Petr Bierhanzel, který navštěvoval kytarové kurzy a jednou mi zahrál Bacha a to mě dostalo. Tak jsem se přihlásil taky. Před tím jsem zahrál pár akordů a zpíval si k tomu trampské písně.

V návaznosti na Abraxas ještě vzpomínka na Yandim band - tento tvůj projekt žije nebo je po smrti?

Měli jsme krátkou renesanci mezi roky 2008-2012 kdy se ta parta dalo znovu dohromady a i jsme natočili CD “Psychedelic dreams”. Dokonce na základě tohoto alba jsme se dostali až na Jakarta fest a to je největší festival v Indonésii. Ale tam už jela jen malá část kapely. Jinak dnes Yandim band už nevystupuje.

Tak a co v roce 2020?

V roce dvacet budeme pokračovat v natáčení videoklipů a až to bude na album tak ho vydáme. Pro nás jsou teď výhodnější singly, protože na koncertech musíme zahrát naše hitovky a pak teprve něco jiného a tak moc prostoru tam pro nové písně není a to zejména, když hrajeme na různých akcích, kde se hraje kratší program.

Díky Slávku a přejeme Abraxasu hodně koncertů ve svěží formě.

Zasílání
Upozornění na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments